Warriors înving în Milwaukee. Raptors cedează în prelungiri, iar Spurs revin miraculos!

Golden State Warriors au încheiat seria de cinci meciuri pe coasta de Est cu o victorie. Campioana NBA s-a impus pe terenul lui Milwaukee Bucks, scor 105-95. Partida a fost controlată de californieni, aceștia câștigând fiecare sfert: 27-22, 30-29, 26-25, 22-19.

Warriors au fost lipsiți și de această dată de Draymond Green, însă cele 19 coșuri de trei puncte, cu procentaj de 41%, semnate de șase jucători, au purtat echipa lui Steve Kerr spre a 18-a victorie stagională. Giannis Antetokounmpo a reușit 22 puncte, 15 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepții și 2 capace, însă Golden State a beneficiat de un efort colectiv impresionant în această partidă.

Foto Gary Dineen/NBAE via Getty Images

Stephen Curry a reușit 20 puncte, 8 pase decisive, Klay Thompson a bifat 20 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări, 4 intercepții și 2 capace, Andre Iguodala a izbutit 15 puncte, 8 recuperări, Jonas Jerebko a venit de pe bancă cu 12 puncte, 5 recuperări, iar Kevin Durant a contabilizat 11 puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive pentru învingători.

Golden State a ajuns la 18-9 în urma acestui rezultat. În schimb, Milwaukee este la 16-8.

Revenire de senzație pentru Spurs

San Antonio Spurs au învins pe Los Angeles Lakers cu scorul de 133-120, la capătul unui sfert decisiv colosal. Pintenii au fost conduși cu zece puncte la intrarea în secvența a 4-a, dar au izbutit un parțial de 44-21 în ultimele 12 minute de joc efectiv pentru a se impune.

DeMar DeRozan a totalizat 36 puncte, 9 pase decisive, 8 recuperări și 2 capace în 36 minute de joc pentru formația învingătoare. El a fost ajutat de colegi, nu mai puțin de șapte jucători având între 10 și 14 puncte marcate pentru San Antonio. Cel de-al 9-lea marcator al formației pregătite de Gregg Popovich a avut 8 puncte.

LeBron James a replicat cu 35 puncte, 11 pase decisive și 8 recuperări, Kyle Kuzma a adăugat 27 puncte, 8 recuperări, iar Lonzo Ball a bifat un double-double cu 13 puncte, 11 pase decisive pentru Lakers.

San Antonio are 12-14 la general în urma acestui succes. În schimb, Los Angeles este la 15-10.

Eșec în prelungiri pentru liderul la zi al NBA

Brooklyn Nets au învins liderul la zi al ligii, Toronto Raptors. Meciul desfășurat în New York City s-a încheiat cu scorul de 106-105, după o repriză de prelungiri. Scorul la capătul celor 48 minute de joc efectiv a fost de 98-98.

Pascal Siakam a restabilit egalitatea la finalul timpului regulamentar, ajutând pe Raptors să forțeze intrarea în prelungiri. Cele două echipe s-au succedat de patru ori la conducere în repriza suplimentară, Kawhi Leonard fiind omul care i-a adus de fiecare dată pe canadiani în avantaj. Jarrett Allen a avut însă ultimul cuvânt, din serviciul lui Spencer Dinwiddie.

DeAngelo Russell a totalizat 29 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive, iar Jarrett Allen a terminat cu 12 puncte, 10 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții și 2 capace pentru Nets. În replică, Kawhi Leonard a reușit 32 puncte, 4 pase decisive și 4 intercepții, iar Jonas Valanciunas a adăugat 24 puncte, 8 recuperări în 26 minute de joc pentrtu Raptors.

Brooklyn are 9-18 după acest rezultat. În schimb, Toronto este la 21-6.

Jimmy Butler continuă să impresioneze în uniforma Philadelphiei

Jimmy Butler a înscris 38 puncte, la care a adăugat 6 recuperări și 6 pase decisive cu trei intercepții și un capac în victoria repurtată de Philadelphia 76ers asupra lui Detroit Pistons, scor 117-111. Blake Griffin a replicat cu 31 puncte, 12 recuperări, 6 pase decisive pentru formația din Michigan.