BCM U FC Argeș Pitești a câștigat prima manșă a dublei cu CSM Tîrgu Mureș, din turul al 3-lea în Cupa României la baschet masculin – ediția 2018/19. Rezultatul final a fost de 99-72. Meciul s-a desfășurat la Sala Sporturilor din Tîrgu Mureș.

Cele două echipe au mers cap la cap în primele 18 minute ale partidei. Tîrgu Mureș conducea cu 32-30 în minutul 16, iar Goran Martinic a egalat la 36 cu trei minute înaintea pauzei. Piteștiul a marcat ultimele 14 puncte ale primei reprize pentru a se desprinde la 50-36.

Repriza secundă a fost dominată de argeșeni. Aceștia au reușit un parțial de 33-11 în sfertul al 3-lea. În schimb, Tîrgu Mureș a redus din deficit în ultimele zece minute de joc cu un parțial de 25-16, după ce elevii lui Florin Nini s-au desprins la un maxim de 36 puncte.

Piteștiul a rotit 12 jucători, zece dintre aceștia marcând. Maksym Korniienko a totalizat 25 puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive, alți patru jucători ai învingătorilor având cel puțin zece puncte. În replică, Goran Martinic a totalizat 19 puncte, 7 pase decisive, 5 recuperări pentru CSM Tîrgu Mureș.

Argeșenii au evoluat fără Tony Bishop. În locul său, alb-violeții au avut un fundaș în plus, în persoana lui Jonathan Person. De cealaltă parte, Tîrgu Mureș a jucat cu doi străini.

De notat că la ora acestui meci, CSM Tîrgu Mureș este lider autoritar al celei de-a 3-a grupe valorice din Liga Națională. În schimb, BCM U FC Argeș Pitești este ultima clasată în prima grupă valorică.

Returul are loc săptămâna viitoare la Pitești.

1 comentarii On Victorie categorică a Piteștiului la Tîrgu Mureș în primul meci din turul 3 al Cupei României

• Meci distrus de un individ cu numele de Bogdan Podar. Pitești-ul poate că ar fi câștigat oricum, dar Podar „a reușit” să-l elimine pe căpitanul și cel mai bun jucător de la Tg.-Mureș, Sánta Szabolcs, când încă era o diferență decentă. Kalve a scăpat pe contraatac a fost faultat pe slam-dunk, Podar nu a dat nimic, Kalve a ratat, și cei care erau prin preajmă s-au aruncat după minge. Sánta a scos mingea din mâna lui Carson, iar Podar a dat fault. Nu a fost prima decizie dubioasă a lui, și Sánta nu s-a mai putut abține să protesteze. A primit două faulturi tehnice una după alta la câteva secunde, fiind eliminat. Cu această decizie s-a rupt meciul, Mureșul a resimțit puternic șocul, și Pitești-ul a făcut un parțial de 26-6 până la sfârșitul sfertului. Asta a fost povestea meciului descris mai sus (ca și pe un site concurent) ca și „victorie categorică” a Pitești-ului. E, nu a fost chiar așa de categorică. Diferența de scor total nemeritată. Păcat că niște indivizi, care se întitulează arbitri, distrug spectacolul sportiv. Pentru Mureș a fost meciul anului. Știau că au șanse mici de a se califica, dar măcar puteau face un spectacol frumos, să lupte până la capăt. Cine îi dă dreptul acestui individ să strice plăcerea sutelor de iubitori al baschetului?