U-BT Cluj-Napoca revine târziu și se impune în derby-ul Ardealului

U-BT Cluj-Napoca a reușit un sfert 4 de excepție pentru a se impune în derby-ul Ardealului din ultima etapă a Grupei Valorice A din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2018/19. Deținătoarea Cupei și SuperCupei României a învins BC CSU Sibiu cu scorul de 84-80. Partida desfășurată la BT Arena, sâmbătă (12.01), a fost transmisă în direct la DigiSport.

Jocul a fost controlat de galben-albaștri în primele 30 de minute. Aceștia au avut inițiativa pe tot parcursul primei reprize cu excepția unei scurte perioade în sfert 1, când echipele s-au succedat de mai multe ori la conducere. Primul sfert s-a încheiat cu scorul de 24-15 în favoarea Sibiului. Echipa antrenată de către Dan Fleșeriu s-a desprins la 29-18 pe parcursul secvenței a 2-a, însă clujenii au terminat repriza cu un parțial de 16-5, completat de o triplă a lui Kyndall Dykes, cu care a egalat situația la 34. Moneya Pratt a marcat un coș din propria jumătate de teren, însă reușita lui a fost anulată pe motiv că a expirat timpul de joc.

Repriza secundă a început cu un coș pentru gazde, U-BT trecând pentru scurt timp la conducere. Sibiul a replicat însă prompt, reușind un parțial de 23-10 cu care s-a desprins din nou la 11 lungimi, în minutul 26 al partidei. Oaspeții au reușit să mențină același nivel de joc și au încheiat sfertul al 3-lea la adăpostul unui noi avantaj maxim, scor 68-56.

Ofensiva echipei de pe Cibin a avut probleme în debutul secvenței decisive marcând doar trei puncte în patru minute de joc efectiv. Clujul a speculat și a strâns la două posesii, moment în care Dan Fleșeriu a solicitat timp de odihnă. Lucrurile au continuat în aceeași manieră, iar Kyndall Dykes a anulat restul deficitului pentru a egala situația la 71 cu cinci minute rămase de disputat, moment în care oaspeții au mai cerut un timeout. Continuarea a fost favorabilă tot Clujului, care a dus parțialul la 20-1! Rasic a mai înscris o dată de pe semicerc înainte ca Sibiul să modifice tabela de marcaj prin tripla lui Dragoste. De altfel, coșul acestuia a asigurat Sibiul că va pierde la mai puțin decât a învins în confruntarea directă din tur, lucru ce le asigură galben-albaștrilor prima poziție în clasament la încheierea primei faze a campionatului.

U-BT Cluj-Napoca a terminat partida cu 52% la aruncările din acțiune, iar BC CSU Sibiu a avut doar 39%. Procentajul a fost decisiv de această dată în condițiile în care s-a consemnat un echilibru la posesiile pierdute (9-11). Echipa din Sibiu a dominat din nou la recuperare ofensivă (12-3), lucru ce a oferit oaspeților un mic avantaj la punctele pe șansa a 2-a (9-4). Totuși, procentajele în acest meci au făcut diferența.

Kyndall Dykes a totalizat 24 puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări și 3 intercepții, Aleks Rasic a adăugat 15 puncte, 5 recuperări, Rolland Torok a terminat cu 12 puncte, iar Jason Washburn a încheiat cu 10 puncte pentru U-BT Cluj-Napoca. În replică, Kevin Hardy a reușit 22 puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive, Moneya Pratt a adăugat 19 puncte, 8 recuperări, iar Justas Tamulis a bifat 15 puncte pentru CSU Sibiu.

În urma acestui rezultat ambele echipe au 11-3 la general. Formația de pe Cibin va termina prima fază a campionatului pe locul 1, iar cea de pe Someș pe locul al 2-lea.

1 comentarii On U-BT Cluj-Napoca revine târziu și se impune în derby-ul Ardealului

• Clujul a fost echipa mai buna mai valoroasa. A dat impresia ca ar fi putut bate la peste 12 puncte, insa nu a fost sa fie.
    Sibiul are si el o echipa buna, probabil cea mai buna din ultimii trei ani, insa diferenta de buget fata de Cj sau Oradea se vede.