U BT Cluj Napoca a câştigat Cupa Românei

U BT Cluj Napoca a depăşit cu 64 – 61 pe CSM CSU Oradea în finala Cupei României la baschet masculin şi a câştigat trofeul pentru a treia oară consecutiv.

Partida nu a fost una spectaculoasă, procentajele la aruncări fiind extrem de slabe iar sfertul 4 consemnând 5 minute fără punct marcat. Însă, echilibrul de pe tabelă şi intensitatea depusă de ambele echipe în apărare au compensat lipsa spectacolului.

Clujul a început în forţă partida şi s-a desprins la 22 – 6 în minutul 6. Apărarea exactă şi prestaţia foarte bună a lui Nandor Kuti la ambele capete ale terenului au fost principalele atuuri ale campioanei. Românul a marcat 9 puncte în această perioadă şi l-a redus la tăcere pe Kristopher Richard, cel mai bun jucător al Oradei în precedentele două partide.

Cristi Achim a întors sorta sfertului după ce i-a introdus în teren pe Bobe Nicolescu şi Vaidas Kariniauskas. Până la prima pauză, cei doi au combinat pentru 10 puncte, iar Oradea a încheiat sfertul cu un parţial de 14 – 0 ce a adus-o la doar 3 lungimi în spatele adversarei, 23 – 25.

Sfertul secund a fost mult mai echilibrat, diferenţa la pauza mare fiind de 3 puncte în favoarea Clujului, 37 – 34.

Situaţia s-a schimbat la începutul reprizei secunde. Richard a marcat 16 dintre cele 19 puncte reuşite de Oradea în a treia perioadă de joc. Americanul a început sfertul cu 12 puncte consecutive, Oradea s-a desprins la 45 – 41 şi apoi, printr-un coş de la mare distanţă a lui Pasalic, la 49 – 41. Sakic, Barro şi Kuti au redus din diferenţă, iar Clujul a intrat în ultima perioadă cu un deficit de doar 2 puncte, 51 – 53.

Cinci puncte consecutive ale lui Sakic au pus Clujul în faţă, 60 – 56, cu 6:43 minute rămase de joc. Richard a marcat pentru 60 – 58 cu 5:30 minute rămase, iar timp de cinci minite, adică până cu 30 secunde înainte de final, niciuna dintre echipe nu a mai reuşit să înscrie. Kromah a modificat tabela, 63 – 58, iar la faza următoare Mandache a redus diferenşa la 63 – 61, printr-un coş din spatele semicercului.

Mihai Silvăşan a cerut time out, însă Oradea, prin efortul lui Richard a reuşit să câştige posesia după repunerea clujenilor. Pasalic a ratat aruncarea, Watson a recuperat şi a ajuns la linia de libere, unde a înscris ambele încercări şi a adus Clujului al treilea trofeu consecutiv în această competiţie.

Zeliko Sakic şi Giordan Watson au contribuit la rezultatul final cu câte 14 puncte. Ousmane Barro a terminat în double double, cu 10 puncte (5/6 la aruncările din acţiune) şi 10 recuperări şi a fost desemnat MVP-ul partidei. Nador Kuti a totalizat 13 puncte, în timp ce Lasannah Kromah, 6 puncte şi 7 recuperări.

Kristopher Richard a reuşit 18 puncte şi 8 recuperări. Muhamed Pasalic a avut 14 puncte, iar Andrei Mandache 9 puncte şi tot atâtea mingi prinse la panou.

Ambele echipe au avut procentaje foarte slabe la aruncările din acţiune. Clujul a terminat cu 53% la cele de 2 puncte şi 23% la cele de la mare distanţă, în timp ce Oradea 37, cu 23%.

Atât Oradea cât şi Clujul au avut câte un jucător care nu s-a ridicat la prestaţii din turneu. Gajovic a înscris 4 puncte, fără reuşită de la mare distanţă, atât de necesară în momentele în care Clujul s-a apărat zonă. Miha Lapornik, un jucător cu o medie de 17.5 puncte pe meci la acest turneu, nu a înscris.