Tenerife se impune la Barcelona într-o etapă favorabilă lui Real Madrid

Dacă Real Madrid a învins după o repriză de prelungiri în cadrul etapei a 11-a din sezonul regulat al Ligii ACB, marea sa rivală a pierdut în condiții similare. FC Barcelona a fost învinsă pe teren propriu de Iberostar Tenerife – deținătoarea Basketball Champions League – după prelungiri, scor 91-93.

Rodrigo San Miguel a trimis mingea în coș pe pătrundere. El a repus-o în joc după un timp de odihnă, de la centrul terenului, la scorul de 91-91. Aceasta i-a revenit, atacând coșul în dribling. După un moment în care s-a plimbat pe inel, mingea a căzut în coș cu 1.5 secunde rămase din repriza suplimentară. Catalanii nu au mai avut timp de odihnă, astfel încât au fost nevoiți să repună de sub propriul coș. Încrcarea disperată a acestora nu a avut sorți de izbândă și meciul s-a încheiat cu victoria echipei din Insulele Canare.

Tenerife s-a desprins la 25-17 în primul sfert. Au urmat 20 de minute în care Barcelona a jucat mai bine, marcând 43 puncte, cu zece mai mult decât adversarul. Vizitatorii au câștigat sfertul decisiv cu 19-17, trimițând jocul în prelungiri, acolo unde s-a consemnat un scor de 16-14 în favoarea echipei preluate recent de către antrenorul grec Fotis Katsikaris, acesta înlocuindu-l pe Nenad Markovic la cârma deținătoarei Champions League.

Mateusz Ponitka a totalizat 28 puncte (9/11 la două puncte, 1/2 la trei puncte, 7/7 la linia de pedeapsă), 10 recuperări și 2 pase decisive pentru Tenerife. În replică, Juan Carlos Navarro a totalizat 22 puncte în 19 minute de joc, la cea mai bună prestație stagională pentru legendarul jucător al Barcelonei.

Valencia Basket a pierdut, scor 71-73, pe terenul lui Movistar Estudiantes Madrid în cadrul unei etape în care echipele din Champions League le-au învins pe cele din Euroligă.

Baskonia Gasteiz a dispus de Retabet BilBao, scor 94-71, iar Unicaja Malaga s-a impus în fieful lui Tecnyconta Zaragoza, scor 102-77.

În urma acestor rezultate, Real Madrid se desprinde în fruntea clasamentului având 10-1 la general. Locurile 2, 3 și 4 sunt deținute de FC Barcelona, Valencia Basket și Fuenlabrada, toate cu 8-3. Baskonia, Gran Canaria și Obradoiro au 7-4, iar Unicaja Malaga și Iberostar Tenerife au 6-5.

Etapa a 11-a a cuprins și prima victorie stagională pentru Real Betis Energia Plus Sevilla, scor 83-77, în duelul cu Obradoiro.