Steve Kerr a ajuns la 250 victorii ca antrenor în NBA

Steve Kerr este cel mai rapid om care ajunge la 250 victorii în calitate de antrenor la nivelul sportului profesionist din Statele Unite ale Americii. El a atins acest prag la victoria campioanei NBA în exercițiu, Golden State Warriors, scor 122-105, asupra lui San Antonio Spurs.

Texanii au trecut în avantaj, scor 37-27, scor înregistrat la prima pauză. Lucrurile s-au schimbat, Warriors replicând în sfertuil al 2-lea cu 31-18, respectiv în sfertul al 3-lea cu 33-20. Finalul partidei a fost controlat de Golden State.

Klay Thompson a totalizat 25 puncte, Stephen Curry a adăugat 17 puncte, 8 pase eisive, iar Draymond Green a terminat cu 17 puncte, 11 pase decisive, 8 recuperări pentru învingători. LaMarcus Aldridge și Kyle Anderson au avut câte 20 puncte pentru Spurs.

Kerr ajunge la 250 victorii în NBA din 302 meciuri. El ajunge la acest prag cu 44 meciuri mai devreme decât recordmanul precedent, Phil Jackson. Antrenorul lui Warriors au spus că acest record se datorează jucătorilor săi și faptului că a moștenit o echipă de excepție.

Warriors au 43-13 la general, iar Spurs sunt la 35-22.