Steaua CSM EximBank oferă o repriză secundă excelentă, dar cedează la Salonic, într-o sală de legendă

Aris Salonic a învins Steaua CSM EximBank București într-un meci desfășurat miercuri (04.11) și contând pentru etapa a 4-a din prima fază a EuroCup. Rezultatul final al partidei transmise în direct la DigiSport a fost de 70-66. Formația din capitala României a oferit o replică impresionantă în repriza a 2-a, reușind să revină de la un deficit 17 puncte, înregistrat la pauză.

Steaua a început patida cu Szijarto la poziția 3 în locul titularului obișnuit, Ikovlev. Ceilalți titulari au fost Marinovic, Rasic, Nicoară și Cooper. Așadar, doi români în cvintetul de start al militarilor. Elenii au început partida cu Michalis Pelekanos în garnitura de start, fostul jucător al Asesoftului marcând patru puncte în primele trei minute de joc. Aris s-a desprins la 13-6 în primele cinci minute, perioadă în care s-a consemnat și debutul lui Gerald Lee în actuala ediție de EuroCup. Bucureștenii pierd posesia mingii, cu fault în atac și abatere de pași. Defensiva lui Aris a funcționat impresionant în primele opt minute de joc, perioadă în care gazdele s-au desprins la zece lungimi. Lee punctează de trei ori din spațiul de trei secunde, fiind singura acțiune care a dat roade pentru bucureșteni în primul sfert. Aris a transformat de trei ori de la mare distanță și a încheiat secvența inaugurală în avantaj, scor 23-12.

Denis Ikovlev aduce primele puncte din spatele semicercului pentru gruparea pregătită de către Hristu Șapera. Tranziția ofensivă a lui Aris funcționează extrem de bine și diferența între cele două echipe urcă la 15 puncte la jumătatea celei de-a 2-a secvențe. Aruncările lui Marinovic și Ikovlev se plimbă pe inel, dar nu intră în coș, în vreme ce grecii continuă să puncteze și să se apere în așa fel încât să provoace adversarul să arunce din poziții dificile. Steaua însumează cinci minute consecutive de joc în care nu a marcat niciun coș din acțiune. Rasic transformă de pe semicerc pentru a opri seria negativă, însă Marinovic, Amis și Lee au probleme la linia de pedeapsă, repriza încheindu-se cu scorul de 42-25 în favoarea lui Aris Salonic.

steaua

A 2-a jumătate demarează cu Lee și Ikovlev în teren, aceștia marcând primele patru puncte. Marinovic transformă din spatele semicercului pentru a strânge la zece puncte în minutul 23, moment în care Priftis a cerut timp de odihnă. După reluare, Pelekanos este liber pe semicerc și transformă. Marinovic răspunde cu două reușite de la distanță, Szijarto punctează pe pătrundere și Lee pe sirenă pentru ca Steaua să strângă la trei puncte în minutul 26 al partidei după un parțial de 17-3. Gazdele împart două libere, iar Ikovlev înscrie profitând de o greșeală în defensivă a adversarului pentru a duce scorul la 46-44. Grecii nu reușesc să-și intre în ritm pe faza ofensivă, dar ei sunt trimiși la linia de pedeapsă. Amis înscrie din mismatch și strânge la un singur punct pe tabela de marcaj. Sfertul al 3-lea se încheie cu un singur coș din acțiune marcat de Aris, grecii conducând cu scorul de 50-49.

Okaro White înscrie cu o execuție imposibilă în debutul secvenței decisive, dar Rasic răspunde imediat. Ikovlev irosește șansa de a aduce Steaua la conducere în minutul 32 al partidei, pentru ca un minut mai târziu Amis să pună mingea în coș de două ori în succesiune și militarii trec în avantaj, scor 57-54. Gazdele cer timp de odihnă în condițiile în care bucureștenii au jucat fără Marinovic, Nicoară și Lee. Imediat după reluarea jocului, adică în minutul 35 al partidei, Szijarto și Amis comit a 4-a greșeală personală fiecare. Grecii profită de acest lucru și de schimbările frecvente de efectiv la Steaua pentru a marca pe trei acțiuni consecutive, trecând la conducere, scor 60-59, moment în care Șapera a solicitat timp de odihnă.

Nicoară joacă două acțiuni cu spatele la coș împotriva lui White marcând de fiecare dată, însă același jucător greșește floater-ul de la semidistanță. Lee joacă la rândul său unu la unu în spațiul de trei secunde și marchează. Jocul se întrerupe după căzătura lui McNeal în urma unui contact cu Lee, având nevoie de ajutor din partea staff-ului medical pentru a se ridica. Jocul se reia după câteva minute de întârziere, iar Steaua comite o abatere de pași a lui Szijarto, urmată de o aruncare de trei puncte forțată și imprecisă, a lui Marinovic. Aris înscrie prin Murtos și trece în avantaj în penultimul minut de joc efectiv. Marinovic pierde posesia mingii încercând o pasă cu boltă către un coleg apărat de doi adversari, O acțiune deloc demnă de reputația, experiența și statistica acestui jucător, după care grecii punctează pe tranziție, de pe semicerc. Nicoară menține suspansul de la linia de pedeapsă, însă grecii gestionează avantajul obținut prin tripla lui Cohen.

Gerald Lee a totalizat 14 puncte, Aleksandar Rasic a adăugat 12 puncte și 4 pase decisive, Marko Marinovic a reușit 10 puncte, 4 pase decisive, iar Titus Nicoară a terminat cu 10 puncte și 8 recuperări pentru Steaua. În replică, Okaro White a avut 15 puncte, 4 recuperări, iar Jake Cohen a terminat cu 12 puncte pentru învingători.

Căpitanul Mihai Paul nu a jucat în această partidă. El s-a accidentat la gambă și nu a putut evolua în partida de la Salonic. Stelei i-a lipsit și Pankracije Barac, pentru ca Ionuț Drăgușin să nu mai fie folosit după revenirea lui Lee.

Steaua CSM EximBank București ajunge la 1-3. Aris Salonic are 3-1 la general după acest meci.