România la cea mai bună prestație în cadrul CE U20 masculin Divizia A

România a avut o prestație excelentă în confruntarea cu Germania, în ultima zi a fazei grupelor la Campionatul European U20 masculin Divizia A – ediția 2018, de la Chemnitz. Tricolorii s-au autodepășit și au ținut în șah gazda turneului preț de 34 minute de joc efectiv. În cele din urmă Germania a învins cu scorul de 86-70.

Partida a fost deosebit de echilibrată. Cele două formații au mers cap la cap pe tot parcursul jocului. Tricolorii au câștigat primul sfert cu scorul de 22-19. Prestația curajoasă a elevilor lui Mihai Silvășan a continuat, cu excepția unei mici căderi spre finalul primei jumătăți. Scorul la jumătatea întâlnirii era de 39-36 în favoarea gazdelor acestui turneu.

Jocul ofensiv al României a fost excelent în secvența a 3-a. Aruncarea de trei puncte a funcționat excelent, tricolorii având 11 reușite cu procentaj de peste 50% la acest procedeu după 30 minute de joc. Germanii au restabilit egalitatea în ultimul minut al secvenței a 3-a, scor 64-64.

România a început să aibă probleme la blocajul defensiv și a cedat mai multe recuperări sub propriul panoul în debutul secvenței decisive, iar Germania s-a desprins la două posesii în minutul 35 al partidei. Finalul partidei a fost controlat de gazde, care au izbutit un parțial de 9-0 prin care s-au desprins decisiv. De altfel, germanii au marcat 18 din ultimele 20 puncte ale confruntării.

Tricolorii au avut procentaj superior la aruncările din acțiune (49%-41%). În schimb, România a pierdut posesia mingii de 21 ori, față de nouă ale Germaniei. De aici și raportul intercepțiilor a fost net favorabil învingătorilor (10-3). Compatrioții noștri au pierdut lupta la recuperare ofensivă (8-16).

Camil Berculescu a totalizat 19 puncte, 4 recuperări, Dragoș Diculescu a adăugat 18 puncte, 11 recuperări, 7 pase decisive, Edward Petrescu a încheiat cu 12 puncte, 5 recuperări, iar Lucas Tohătan a totalizat 11 puncte pentru România. Antrenorul Mihai Silvășan a utilizat nouă jucători, reducând rotația din meciurile anterioare.

În urma acestui rezultat, România a terminat faza grupelor cu 0-3 la general. În schimb, Germania a câștigat grupa după victorii pe linie. Marți (17.07) este zi de pauză. Miercuri demarează fazele eliminatorii. În optimile de finală, tricolorii se duelează cu câștigătoarea Grupei D, Serbia.

1 comentarii On România la cea mai bună prestație în cadrul CE U20 masculin Divizia A

• O surpriza plăcută și un balon de oxigen pentru moralul baieteilor .
    Diculescu a făcut un meci excelent. .Breculescu și Tohatan au fost și ei la înălțime. Petrescu cu unele scăpări pe apărare a fost însă la cel mai bun joc al sau.
    În general oamenii mari au avut mult de furca cu oponenții lor.
    Trebuie remarcata și rotația lunga a nemților. Cei 12 jucând intre 13 și 22 de minute.
    Felicitari și antrenorilor pentru acest meci .