Real Madrid revine spectaculos la Istanbul

Real Madrid a evitat cea de-a 3-a înfrângere consecutivă în Euroliga masculină cu o revenire miraculoasă în sfertul 4 al partidei disputate la Istanbul, în compania lui Anadolu Efes. Meciul contând pentru etapa a 11-a s-a încheiat cu scorul de 84-82. Jocul a fost transmis în direct la DigiSport.

Condusă la un maxim de 15 puncte, după trei sferturi în care a fost net inferioară, la capătul cărora scorul era de 74-60, deținătoarea trofeului a reușit din nou un sfert 4 fabulos. Madrilenii au reușit un parțial de 24-8 în ultimele zece minute.

Sergio Llull a transformat două aruncări libere prin care a adus pe Real în avantaj, scor 83-82, cu 17 secunde înainte de final. MVP-ul lunii noiembrie în Euroligă, Vasilije Micic nu a reușit să completeze o nouă prestație excelentă cu un coș decisiv. Sârbul a fost imprecis de pe semicerc, madrilenii culegând recuperarea pentru ca apoi să stabilească scorul final, tot de la linia de pedeapsă.

Anadolu Efes a înscris 52 puncte în prima repriză și area 74 puncte înscrise la intrarea în secvența decisivă, dar nu a reușit să încheie meciul în aceeași notă. Similar altor meciuri din acest sezon, fie în Euroligă sau în Liga ACB, formația antrenată de Pablo Laso a avut un nivel de apărare absolut colosal în ultimul act pentru a se impune.

Gustavo Ayon a totalizat 20 puncte (10/11 din acțiune), 11 recuperări, 3 pase decisive pentru 34 la eficiență. Sergio Llull a adăugat 12 puncte, iar Trey Thompkins a terminat cu 10 puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări pentru învingători. În replică, Adrien Moerman a reușit 19 puncte, 10 recuperări și 3 intercepții, Vasilije Micic a adăugat 15 puncte, 8 pase decisive, Shane Larkin a încheiat cu 14 puncte, 4 pase decisive, iar Tibor Pleiss a totalizat 13 puncte, 5 recuperări.

Real Madrid are 9-2 la general și oprește seria negativă în Euroligă. În schimb, Anadolu Efes Istanbul ajunge la 8-3, văzându-și oprit șirul de victorii consecutive la cinci.