Oklahoma City echilibrează seria cu San Antonio în finala Vestului

Serge Ibaka (foto) a revenit în angrenajul lui Oklahoma City Thunder și a făcut-o din primul minut al confruntării cu San Antonio Spurs, desfășurate în cursul dimineții de luni, la Chesapeake Energy Arena, pentru a-și conduce echipa spre prima victorie în finala conferinței Vest. OKC au învins cu scorul de 106-97, în Meciul 3 al acestei serii.

Primul sfert a consemnat multe reușite de ambele părți, San Antonio având un plus de un punct, scor 29-28, la capătul primelor 12 minute de joc. Au urmat trei acte adjudecate de către OKC, însă trebuie notat faptul că texanii s-au menținut în permanență aproape pe tabela de marcaj. Totuși, Thunder au avut inițiativa pe tabela de marcaj, instalându-se la conducere în sfertul al 2-lea la capătul căruia scorul era de 57-53. Diferența a crescut câte puțin, după 36 minute de joc tabela de marcaj indicând scorul de 83-76, pentru ca la încheierea partidei să fie un ecart de nouă lungimi.

OKC a dominat la recuperare (52-36) și a fost echipa mai agresivă pe tot parcursul meciului. De altfel Durant&co au avut 31 vizite la linia de pedeapsă față de cele doar 16 ale lui Spurs. Practic diferența în favoarea Oklahomei s-a făcut la cele două capitole statistice amintite. Thunder a avut 26 puncte de la linia de pedeapsă, în vreme ce San Antonio a reușit doar 15.

Russell Westbrook a avut 26 puncte, 8 recuperări, 7 pase decisive, 3 intercepții cu 5 posesii pierdute, Kevin Durant a bifat 25 puncte și 10 recuperări, iar Serge Ibaka – care a absentat la primele două meciuri ale acestei serii din cauza unei probleme medicale – a totalizat 15 puncte, 7 recuperări și 4 capace. De notat că alături de Ibaka, în garnitura de start a Meciului 3, pentru OKC și-a făcut apariția și Reggie Jackson. Acesta este jucător de poziția 1, similar lui Russell Westbrook.

În replică, Manu Ginobili a totalizat 23 puncte, 4 pase decisive, Tim Funcan a adăugat 16 puncte, 8 recuperări, iar Kawhi Leonard a izbutit 10 puncte pentru Spurs.

În cadrul conferinței de presă ce a urmat partidei, Gregg Popovich, antrenorul lui Spurs, a glumit precizând că așa cum s-a anunțat că Ibaka nu va mai juca în playoff, tot așa nici Ginobili nu o va mai face. Reamintim faptul că Oklahoma City s-a grăbit să anunțe că Serge Ibaka nu va mai juca în playoff-ul actualei ediții de campionat cu toate că în realitate el a revenit pe parchet după o absență de doar două meciuri.

Scorul general a devenit 2-1 în favoarea lui Spurs. Meciul 4 se dispută tot la Oklahoma City.