Invenția timpului de atac în jocul de baschet

Timpul de atac în jocul de baschet este de 24 secunde. Știm că o echipă este obligată să arunce la coș în acest interval de timp, în caz contrar pierzând posesia mingii în detrimentul celeilalte echipe.

Având în vedere că ne aflăm pe portalul intitulat www.24secunde.ro e firesc să ne întrebăm de ce timpul de atac este tocmai de 24 secunde, nu mai mult sau mai puțin. Avem și răspunsul.

Timpul de atac a fost implementat pentru prima dată în jocul de baschet de NBA. S-a întâmplat în sezonul 1954/55, după ce ani de zile jocul a pierdut din spectaculozitate, iar interesul publicului a scăzut substanțial din cauza faptului că în ultimele minute ale jocurilor, cu precădere în sfertul 4, echipele aflate în avantaj pe tabela de marcaj țineau mingea în atac preț de mai multe minute.

Punctul minim s-a consemnat pe 22 noiembrie 1950, când Fort Wayne Pistons au învins pe Minneapolis Lakers cu scorul de 19-18! Este recordul negativ de puncte marcate într-un meci din întreaga istorie NBA.

Sfertul 4 a consemnat scorul de 3-1 în favoarea lui Pistons. Aceștia au ținut mingea în ultimele minute ale jocului și au totalizat 13 aruncări la coș în cele 48 minute de joc efectiv.

Strategia celor de la Fort Wayne Pistons a fost de așa natură întrucât la vremea respectivă în lotul lui Minneapolis Lakers se afla George Mikan, primul pivot dominant din istoria jocului de baschet.

Ideea implementării timpului de atac, după multe idei imposibil de adoptat, a venit din partea lui Danny Biasone (foto) și Leo Ferris, proprietarul și general managerul echipei Syracuse Nationals (actualmente Philadelphia 76ers). Aceștia au testat atacul de 24 secunde în cadrul unui meci amical.

Biasone și Ferris au efectuat diferite calcule și au încercat tot felul de formule până când s-a oprit la următoarea:

• În meciurile de baschet din NBA de la sfârșitul anilor 40 și începutul anilor 50, atunci când nu se trăgea de timp, o echipă arunca la coș, în medie, de 60 ori pe meci. Rezultă 120 aruncări la coș într-un meci, dat fiind că participă două echipe.
  • Durata unui meci era de 48 minute (patru sferturi de câte 12 minute fiecare). Rezultă 2880 secunde.
  • Ferris a împărțit cele 2880 secunde la 120. A rezultat 24. Acesta a fost timpul de atac.

El a fost implementat la startul sezonului competițional 1954/55. De altfel, Syracuse a câștigat titlul NBA în primul sezon în care s-a ținut timpul de atac.

Primul meci oficial disputat cu timpul de atac a avut loc pe 30 octombrie 1954. Rochester Royals au învins pe Boston Celtics cu scorul de 98-95.