Favoritele au câștigat în semifinalele turneului preolimpic de la Manila

Franța și Canada s-au calificat în finala turneului preolimpic de la Manila. Ambele au repurtat victorii din postură de favorite în penultimul act al competiției.

Canada a depășit Noua Zeelandă cu scorul de 78-72. Partida a avut parte de echilibru, fiind decisă în repriza secundă, după 42-42 în primele 20 minute de joc efectiv. Nord-americanii bifează a 3-a victorie și sunt neînvinși înaintea meciului decisiv pentru calificarea la Olimpiadă.

Cory Joseph a avut 23 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive și 2 intercepții, iar Tristan Thompson a adăugat un double-double cu 13 puncte și 10 recuperări pentru învingători. În replică, Corey Webster a bifat 21 puncte pentru Noua Zeelandă. Tall Blacks au avut alți doi jucători cu cel puțin 15 puncte marcate.

Naționala Hexagonului a depășit Turcia, scor 75-63. Confruntarea a fost controlată de francezi, aceștia câștigând fiecare sfert. Pe sferturi: 18-16, 19-14, 16-13, 22-20. Antrenorul Vincent Collet a rotit toți jucătorii și a ținut piesele de bază între 20 și 27 minute de joc. Este al 3-lea succes din tot atâtea jocuri disputate de Franța.

Thomas Heurtel a avut 17 puncte, 4 pase decisive, Nando De Colo a adăugat 13 puncte cu 5 posesii pierdute, iar Joffrey Lauvergne a totalizat 11 puncte și 5 recuperări, Nicolas Batum a jucat de aceastădată, având 3 puncte, 2 pase decisive și 2 intercepții în 22 minute de joc. Omer Asik a replicat cu 19 puncte, iar Semih Erden și Bobby Dixon au avut câte 11 puncte fiecare pentru Turcia.

Finala turneului preolimpic de la Manila se desfășoară duminică (10.07). Va fi un meci între două echipe neînvinse în evenimentul din Filipine. Învingătoarea acestui meci va fi cea de-a 12-a (ultima) echipă calificată pentru concursul de baschet masculin de la Jocurile Olimpice 2016, programate a se desfășura la Rio de Janeiro, între 5 și 21 august.