Euroliga masculină – Rezumatul de vineri (01.02)

Vineri, în prima zi a lunii februarie 2019, s-au desfășurat patru partide contând pentru etapa a 21-a din sezonul regulat al Euroligii masculine – ediția 2018/19. Oaspeții au câștigat două dintre aceste partide, una dintre ele fiind decisă după o repriză de prelungiri.

AX Olimpia Milano a triumfat pe terenul lui Herbalife Gran Canaria, scor 106-104, într-un meci decis la capătul unei reprize de prelungiri. Ibericii au egalat prin Markus Erikkson, cu o aruncare de trei puncte ce a fost revizuită de arbitri pe reluări pentru a se asigura că jucătorul a marcat din spatele semicercului. În pofida prestației colosale a suedezului amintit, autor a 28 puncte, 3 pase decisive, Milano a ieșit învîngătoare. Vladimir Micov a reușit 24 puncte, 4 recuperări, Mike James a adăugat 22 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări, iar James Nunnally a debutat pentru lombarzi cu 22 puncte.

În cadrul acestui meci s-a consemnat revenirea pe parchet a lui Clevin Hannah. Fost jucător în LNBM, la Miercurea Ciuc, fundașul american a lipsit în ultimele 12 etape din Euroligă din cauza unei accidentări. Americanul a totalizat 12 puncte, 4 pase decisive și o recuperare în 20 minute de joc.

La 30 minute după victoria obținută în Insulele Canare, scouterii echipei din Milano au început munca de analiză a meciului disputat de echipa condusă de Simone Pianigiani, așa cum se poate vedea alăturat.

Panathinaikos Atena a depășit pe Anadolu Efes Istanbul, scor 88-75, la capătul unei partide pe care elevii lui Rick Pitino au controlat-o. Totuși, grecii s-au desprins decisiv în ultimele zece minute, pe fondul unui parțial de 27-19. De altfel, verzii au trecut în control din primele minute, câștigând primul sfert tot la opt puncte diferență. Nick Calathes a totalizat 20 puncte, 13 pase decisive și 8 recuperări pentru formația învingătoare. În replică, Rodrigue Beaubois a reușit 15 puncte pentru Efes.

CSKA Moscova a surclasat pe Buducnost Podgorica, scor 99-69. Partida a fost controlată de către ruși, însă desprinderea decisivă s-a consemnat în sfertul 4, printr-un parțial de 27-8. Nando de Colo a avut o nouă prestație impresionantă după cea reușită săptămâna trecută la Barcelona. Francezul a totalizat 26 puncte (7/11 din acțiune, 8/8 la libere), 7 recuperări și 7 pase decisive, iar Daniel Hackett a adăugat 17 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, în absența lui Cory Higgins. În replică, Norris Cole a terminat cu 11 puncte. De notat că tânărul Goga Bitadze a avut o seara dificilă cu 23 minute de joc, fără punct marcate și cu -9 la eficiență.

Real Madrid a câștigat pe terenul lui Darussafaka Tekfen Istanbul, scor 86-82. Partida a fost controlată de către deținătorii trofeului, aceștia desprinzându-se la 53-38 în prima repriză. Turcii au redus din deficit în repriza a 2-a, însă Realul a reușit să se impună în pofida absențelor lui Rudy Fernandez și Felipe Reyes. Principalii realizatori au fost Anthony Randolph și Trey Thompkins, autori a câte 15 puncte fiecare.

Rezultatele complete ale rundei, clasamentul la zi și programul rundei următoare pot fi consultate AICI.