Euroliga masculină 2018/19 – Etapa 6: Pe scurt despre meciurile de joi (08.11)

Joi (08.11) a programat patru meciuri din cadrul etapei a 6-a în sezonul regulat al Euroligii masculine – ediția 2018/19.

A|X Olimpia Milano (4-2) vs CSKA Moscova (6-0), scor 85-90

Un meci echilibrat, adjudecat de formația oaspete pe fondul unui parțial de 27-19 în secvența decisivă. Jocul a fost echilibrat, italienii având inițiativa pe tabela de marcaj la capătul primelor trei secvențe: 21-16, 41-40, respectiv 66-63.

Cory Higgins a totalizat 23 puncte, Nando De Colo a adăugat 18 punte, 4 recuperări, 4 pase decisive, Will Clyburn a totalizat 14 puncte, iar Alec Peters a încheiat cu 10 puncte pentru învingători. În replică, Vladimir Micov a replicat cu 24 puncte, Mike James a adăugat 16 puncte, 12 pase decisive, 6 recuperări, iar Arturas Gudaitis a terminat cu 12 puncte pentru Milano.

Bayern Munchen (3-3) vs Darussafaka Istanbul (1-5), scor 116-70

Jocul a fost controlat de formația germană. Elevii lui Dejan Radonjic au câștigat primul sfert cu 21-17, după care s-au desprins decisiv. Sfertul 2 a consemnat un parțial de 33-18, iar cel de-al 3-lea s-a încheia cu 33-15. Nici secvența decisivă nu a adus schimbarea, fiind adjudecată de bavarezi cu 29-20.

Înc adrul acestui meci, Bayern Munchen a avut 18/26 pentru 69% la aruncările de trei puncte. Așadar, germanii au marcat 54 puncte din aruncări de la distanță cu un procentaj superior aruncărilor de două puncte și aproape egal cu procentajul de la linia de pedeapsă în acest meci. De altfel, formația din Bavaria a stabilit un record stagional absolut în ceea ce privește numărul de puncte marcate într-un meci. Totodată, s-a consemnat cel mai mare ecart între două protagonist într-un meci din acest sezon.

Devin Booker a totalizat 18 puncte, Petteri Koponen și Nihad Djedovic au terminat cu câte 16, Maodo Lo a izbutit 13 puncte, iar Danilo Barthel a încheiat cu 12 pentru învingători. Jeremy Evans a replicat cu 20 puncte, 8 recuperări pentru turci.

Gran Canaria (1-5) vs Anadolu Efes Istanbul (4-2), scor 90-94

Turcii s-au impus în Insulele Canare la capătul unei confruntări echilibrate și spectaculoase, bogată în realizări pe tabela de marcaj. Gran Canaria a câștigat fiecare din primele trei secvențe la diferențe de câte un punct. Scorul la fiecare pauză a fost de 25-24 (minutul 10), 52-50 (minutul 20), respectiv 73-70 (minutul 30). Secvența decisivă a consemnat un parțial de 24-17 în favoarea elevilor lui Ergin Ataman.

Gran Canaria conducea cu 88-79 când mai erau patru minute de joc. Anadolu Efes a replicat cu un parțial de 15-2 în finalul confruntării. Kruno Simon a înscris un coș de trei puncte cu care a adus-o pe Efes în avantaj, scor 92-90, în ultimul minut de joc. De altfel, oaspeții au înscris ultimele șapte puncte ale confruntării.

Croatul Krunoslav Simon (foto) a reușit 18 puncte, iar sârbul Vasilije Micic a adăugat 17 puncte pentru învingători. Efes a avut alți patru jucători cu cel puțin 10 puncte marcate. În replică, DJ Strawberry a reușit 19 puncte, iar Eulis Baez a terminat cu 14 pentru Gran Canria.

Maccabi Tel-Aviv (1-5) vs Real Madrid (6-0), scor 66-87

Deținătoarea trofeului nu a lăsat nicio speranță lui Maccabi, formație aflată într-o acută criză de rezultate în Euroligă. Real a câștigat primul act la limită, după care a izbutit un parțial de 23-8. Ecartul a crescut și în actul al 3-lea, astfel încât la capătul acestuia scorul era de 66-44. Ultimele zece minute nu au adus schimbarea.

Elevii lui Pablo Laso au avut 15/31 la aruncările de trei puncte!

Sergio Llull a totalizat 17 puncte, Jaycee Carroll a adăugat 16 puncte, iar Gustavo Ayon a terminat cu 12 puncte, 12 recuperări pentru formația din Madrid. În replică, Johnny O’Bryant a reușit 17 puncte, 7 recuperări, iar Ramon Sessions a totalizat 11 puncte, 5 recuperări la primul său meci în Euroliga masculină după 11 sezoane în NBA.