EuroCup 2018/19 – Andorra, Alba Berlin și Unics Kazan completează tabloul semifinalelor

Trei meciuri decisive extrem de echilibrate s-au consemnat miercuri (13.03) în sferturile de finală ale EuroCup – ediția 2018/19. Gazdele au câștigat două, iar oaspeții s-au impus într-unul dintre jocurile desfășurate.

MoraBanc Andorra a învins pe terenul lui LDLC Asvel Villeurbane, scor 82-80, devenind a 2-a reprezentantă a Ligii ACB calificată în semifinalele competiției după Valencia Basket.

Dylan Ennis a marcat, în penultimul minut de joc, un coș de două puncte cu care a adus pe Andorra definitiv la conducere, scor 81-80. Charles Kahudi și AJ Slaughter au irosit șansa victoriei pentru francezi, aceștia urmând să acceseze Euroliga din sezonul viitor ca urmare a unui wildcard oferit de organizatori prin mărirea numărului de echipe de la 16 la 18.

Ennis a totalizat 14 puncte, 7 pase decisive, Jerome Jordan a adăugat 14 puncte, iar David Jelinek a încheiat cu 13 puncte pentru învingători. În replică, Miro Bilan a totalizat 19 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive, David Lighty a terminat cu 16 puncte, 4 pase decisive, iar Charles Kahudi a totalizat 14 puncte, 6 recuperări pentru Villeurbane.

Așadar, Andorra reușește break-ul în partida decisivă, după ce în primele două meciuri fiecare s-a impus pe teren propriu. Practic, ibericii au revenit de la 0-1 în această serie.

Alba Berlin a învins pe Unicaja Malaga, scor 79-75, în meciul decisiv al seriei în care până la acest meci au învins oaspeții de ambele ori. În ultima încleștare s-au impus gazdele. Acest lucru nu a fost deloc ușor, germanii revenind târziu, cu un parțial de 17-11 în ultimele zece minute și marcând ultimele cinci puncte ale meciului.

Martin Hermannssonn a marcat coșul cu care Alba a venit definitiv la conducere cu 61 secunde înainte de final. Germanii s-au apărat excelent la ultimele două faze defensive și au mai înscris un coș din acțiune, respectiv o aruncare liberă pentru a se desprinde la două posesii.

Peyton Siva a reușit 15 puncte, 10 pase decisive pentru formația din Berlin. Alți patru jucători au atins borna zece în contul grupării antrenate de către Aito Garcia Reneses. În replică, Mathias Lessort a reușit 18 puncte, 6 recuperări, iar Sasu Salin a terminat cu 17 puncte pentru Malaga.

Scorul general a fost de 2-1 pentru Alba Berlin, formație ce a revenit de la 0-1, pierzând jocul de deschidere al seriei pe teren propriu după lipsa unui blocaj defensiv la ultima fază a acelei partide. Astfel, Spania ratează șansa de a avea trei echipe în semifinalele EuroCup.

Unics Kazan a învins pe Lokomotiv Kuban Krasnodar, scor 69-65, în meciul decisiv al singurei serii din sferturile de finală ale EuroCup 2018/19 care nu a cuprins victorie în deplasare. Duelul rusesc a fost echilibrat, fiind decis în ultimul act, la capătul unui meci cu schimbări de situație, desprinderi și reveniri spectaculoase.

Kostas Kaimakoglou a reușit 14 puncte, iar Errick McCollum a adăugat 11 puncte, 5 recuperări pentru echipa antrenată de către Dimitris Priftis. În replică, Dmitry Kulagin a reușit 16 puncte, 5 recuperări, iar JaJuan Johnson a adăugat 15 puncte, 12 recuperări pentru Loko Basket.

Scorul general a fost de 2-1 în favoarea lui Unics.

Reamintim că Valencia Basket, cea mai titrată echipă din istoria EuroCup, singura formație neînvinsă în TOP 16 și sferturile de finală ale actualei ediții, a trecut de Rytas Vilnius cu 2-0 la general în prima fază a playoff-ului.

În semifinale se joacă în felul următor:

Alba Berlin vs MoraBanc Andorra
Valencia Basket vs Unics Kazan

Se joacă pe sistemul cel mai bun din trei meciuri. Meciul 1 și eventualul Meci 3 se dispută la Berlin și Valencia. Meciul 2 are loc la Andorra și Kazan.

Programul semifinalelor:

Meciul 1 – 19 martie (marți)
Meciul 2 – 22 martie (vineri)
Meciul 3 – 27 martie (miercuri)

Câștigătoarea EuroCup obține un wildcard de participare în următoarea ediție a Euroligii masculine.