Duel de senzație în capitala SUA

Toronto Raptors au învins pe terenul lui Washington Wizards, scor 140-138, după două reprize de prelungiri. Partida a consemnat scor egal, 124-124, după primele 48 minute de joc. Egalitatea a persistat, scor 131-131, după primele cinci minute suplimentare.

Bradley Beal a fost ultimul marcator, fiind cel care a egalat situația pe tabela de marcaj atât în sfertul 4, cât și în prima repriză suplimentară. Serge Ibaka a schimbat situația pe tabela de marcaj cu un coș de trei puncte prin care Toronto a trecut definitiv la conducere, scor 139-138, în ultimul minut al reprizei suplimentare. Danny Green a stabilit scorul final de la linia de pedeapsă.

Kawhi Leonard în acțiune

Canadienii s-au desprins la 15 puncte în primul sfert. Ei au reușit să mențină un avantaj de peste zece lungimi la intrarea în secvența a 4-a, dar Washington a replicat cu un parțial de 40-26 în ultimele 12 minute din timpul regulamentar.

Kawhi Leonard a totalizat 41 puncte, 11 recuperări (6 ofensive), 5 pase decisive, 3 intercepții și 2 capace în 45 minute de joc. Pascal Siakam a adăugat 24 puncte, 19 recuperări, 3 intercepții, Delon Wright a terminat cu 17 puncte, 6 recuperări, iar Danny Green a izbutit 16 puncte, 8 recuperări pentru învingători.

Bradley Beal a replicat cu 43 puncte, 15 pase decisive, 10 recuperări, 3 intercepții și 2 capace în 55 minute pe parchet. Otto Porter Jr a terminat cu 27 puncte, 8 recuperări, Trevor Ariza a adăugat 23 puncte, 10 pase decisive și 9 recuperări, iar Thomas Bryant a bifat 18 puncte, 11 recuperări (7 ofensive) în contul lui Wizards.

Toronto are 33-12 la general, iar Washington a ajuns la 18-26.

James Harden a reușit două performanțe istorice într-un singur meci. Unul pierdut de Houston Rockets pe terenul lui Orlando Magic, scor 109-116. El a totalizat 38 puncte, 12 pase decisive, 9 recuperări și 4 intercepții, egalând performanța lui Kobe Bryant din urmă cu 16 ani, de 16 meciuri consecutive cu cel puțin 30 puncte marcate. Pe de altă parte, Harden a terminat cu 1/17 la aruncările din spatele semicercului. Cele 16 ratări reprezintă un record absolut al NBA de aruncări de trei puncte ratate de un jucător într-o singură partidă.

Golden State Warriors au învins pe terenul lui Dallas Mavericks, scor 119-114. Campioana NBA a avut 19 coșuri de trei puncte cu un procentaj de 42%, iar Stephen Curry a înscris de 11 ori din spatele semicercului. Numărul 30 a terminat cu 48 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive pentru formația învingătoare. În replică, Luka Doncic a contabilizat 26 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive pentru Dallas. Texanii au avut 16 reușite de pe semicerc pentru 42%.

Denver Nuggets au învins pe Portland TrailBlazers, scor 116-113. Partida a fost echilibrată, cu schimbări la conducere. Principalul realizator a fost Nikola Jokic, autor a 40 puncte, 10 recuperări și 8 pase decisive pentru formația învingătoare.

Cleveland Cavaliers au câștigat pe terenul lui Los Angeles Lakers. Fosta echipă a lui LeBron James a învins pe terenul actualei, cu mențiunea că „regele” este în continuare indisponibil. El nu a mai jucat din ziua de Crăciun. Rezultatul final al partidei de la Staples Center a fost de 101-95.