Denver urcă în fruntea Conferinței Vest. Paul George marchează un coș decisiv, iar Toronto se menține pe poziție de forță în Est

Mai multe performanțe individuale de excepție s-au consemnat noaptea trecută în NBA. Tot atunci s-a consemnat trecerea la șefia Conferinței Vest pentru Denver Nuggets.

Echipa din Colorado a învins pe terenul lui Orlando Magic, scor 124-118. Partida a fost decisă după o repriză suplimentară, în cadrul căreia s-a consemnat scorul de 12-6.

Foto Fernando Medina/NBAE via Getty Images

Terrence Ross a marcat un coș de trei puncte cu șapte secunde înainte de finalul sfertului 4 pentru a ajuta pe Orlando să egaleze situația la 112. Repriza de prelungiri a fost controlată însă de Denver.

Jamal Murray a totalizat 31 puncte, 8 pase decisive și 4 recuperări în 46 minute pentru formația învingătoare. Alți șase jucători de la Nuggets au marcat cel puțin zece puncte. Evan Fournier a replicat cu 26 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, iar Nikola Vucevic a izbutit 24 puncte, 15 recuperări și 4 pase decisive pentru echipa din Florida.

Denver are 17-7, bilanț cu care urcă pe primul loc în Vest. Orlando are 12-13 după acest meci.

Paul George a totalizat 47 puncte, 15 recuperări și 4 pase decisive pentru OKC Thunder în victoria obținută pe terenul lui Brooklyn Nets, scor 114-112. Acest jucător a înscris coșul victoriei, unul de trei puncte, cu 3.1 secunde înainte de finalul confruntării pentru a completa o prestație memorabilă.

El a fost secondat de Russell Westbrook, autor a 21 puncte, 17 pase decisive și 15 recuperări pentru un spectaculos triple-double. De notat că Thunder au fost conduși cu 80-99 când mai erau opt minute și jumătate până la final.

OKC are 16-7 la general și se situează pe locul 2 în Vest. Brooklyn ajunge la 8-18.

Toronto Raptors au învins Philadelphia 76ers, scor 113-102, într-o confruntare importantă în Conferința Est. Jocul a fost decis în sfertul 4, pe fondul unui parțial de 35-25 în favoarea canadianilor. Echipele s-au succedat la conducere în primele trei secvențe.

Sixers au pierdut în pofida procentajelor superioare la aruncările de două și trei puncte. În schimb, formația antrenată de Brett Brown a avut 21 posesii pierdute, cu zece mai multe decât echipa gazdă.

Kawhi Leonard a totalizat 36 puncte, 9 recuperări și 5 intercepții fiind din nou liderul lui Raptors. Un aport consistent a avut Jonas Valanciunas, autor a 26 puncte, 8 recuperări în doar 18 minute de joc, iar Serge Ibaka l-a completat cu 18 puncte, 8 recuperări. În replică, Jimmy Butler a reușit 38 puncte, 10 recuperări, JJ Redick a adăugat 25 puncte, Joel Embiid a izbutit 10 puncte, 12 recuperări, 5 pase decisive, iar Ben Simmons a încheiat cu 8 puncte, 11 pase decisive și 10 recuperări pentru 76ers.

Toronto are 21-5 la general după acest succes. În schimb, Philadelphia a ajuns la 17-9.

LeBron James a izbutit 42 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări și 2 intercepții în 40 minute de joc la victoria lui LA Lakers asupra celor de la San Antonio Spurs, scor 121-113. DeMar DeRozan a replicat cu 32 puncte, 7 recuperări, iar Rudy Gay a izbutit 31 puncte, 7 recuperări pentru texani.

Stephen Curry a contabilizat 42 puncte (9/14 la trei puncte), 9 recuperări și 7 pase decisive în victoria obținută de Golden State Warriors, scor 129-105, pe terenul lui Cleveland Cavaliers. Kevin Durant a adăugat 25 puncte, 10 recuperări, 9 pase decisive și 2 capace pentru campioana NBA în re-editarea finalei din ultimele patru sezoane.

În absența lui John Wall – a cărui iubită este pe punctul să nască, motiv pentru care a fost învoit, Bradley Beal a reușit 36 puncte, 9 pase decisive și 6 recuperări, alți cinci jucători având peste zece puncte pentru Washington Wizards în victoria repurtată pe terenul lui Atlanta Hawks, scor 131-117.

Karl Anthony Towns a izbutit 35 puncte, 12 recuperări și 6 capace în victoria Minnesotei Timberwolves asupra lui Charlotte Hornets, scor 121-104. Jeff Teague a adăugat 18 pase decisive pentru învingători.