CSKA Moscova nu a marcat niciun coș din acțiune în sfertul 3 al meciului cu Khimki Moscova

CSKA Moscova a realizat o performanță cu adevărat unică. Și cu siguranță deloc pe placul multora. Formația antrenată de către Dimitris Itoudis a învins pe Khimki Moscova cu scorul de 79-68.

În sfertul al 3-lea al partidei amintite, transmisă în direct la DigiSport, CSKA nu a marcat niciun coș din acțiune! În schimb, elevii lui Itoudis au avut 14/16 la aruncările libere în actul amintit. Khimki a câștigat acest sfert cu 22-14, însă a pierdut meciul.

Jocul a avut parte de echilibru, lucru ilustrat și de statistica meciului. Singurul capitol la care s-a consemnat un dezechilibru a fost la linia de pedeapă. CSKA Moscova a avut 29/34 la aruncările libere pentru 85%. În schimb, Khimki a terminat cu 11/18 la acest procedeu pentru 61%.

Acest amănunt a fost evidențiat și de antrenorul Giorgis Bartzokas, de la Khimki Moscova, la conferința de presă ce a urmat meciului:

„Felicit CSKA Moscova pentru victorie. Am fost egali în toate capitolele statistice cu excepția aruncărilor libere. Ei au beneficiat de dublu față de echipa noastră. În sfertul al 3-lea toate punctele lui CSKA au venit din aruncări libere. Asta a fost diferența.

Cu toate acestea eu nu vreau să mă plâng de arbitri. Mulți antrenori se plâng și consider că asta e o problemă. Eu nu mă plâng, dar subliniez că într-un meci atât de echilibrat precum acesta, raportul aruncărilor libere nu este echilibrat.

În pofida liberelor am avut șansele noastre. Am ratat inclusiv din apropierea coșului în momente cruciale, lucru care a contat. Sunt de părere că dacă pe revenirea nostră am fi preluat conducerea presiunea i-ar fi apăsat și pe adversarii noștri. Cert este că îmi felicit jucătorii pentru evoluația și efortul din acest meci.”

Khimki Moscova are 8-6 la general și se situează pe locul al 8-lea după 14 etape în sezonul regulat al Euroligii masculine – ediția 2017/18.