Cehia învinge Turcia la CE U20 feminin Divizia B de la Oradea

Cehia a câștigat meciul cu Turcia din ziua a 2-a la Campionatul European U20 feminin Divizia B – edițai 2018, de la Oradea. Meciul 2 al sesiunii de duminică (08.07), la Arena Antonio Alexe, s-a încheiat cu scorul de 75-69.

Partida ce a opus principalele favorite ale Grupei B din cadrul concursului de la Oradea a fost controlat de cehoaice. Acestea au deschis excelent partida, desprinzându-se la 21-10 în primele zece minute ale partidei. Ecartul a urcat la 15 lungimi, scor 39-24, înregistrat la jumătatea întâlnirii.

Turcia a început excelent repriza secundă, reușind să se apropie amenințător încă din primele minute ale celui de-al 3-lea sfert. Naționala Semilunei a strâns la 55-50 cu zece minute înainte de final, în condițiile în care a marcat mai multe puncte în această perioadă de joc decât în prima jumătate (sferturile 1 și 2 cumulat). Finalul jocului a fost echilibrat, Turcia reușind să se apropie la 60-59, însă Cehia a răspuns cu două triple prin care a decis soarta partidei.

Lucie Hoskova a reușit 20 puncte, 9 recuperări, Veronika Vorackova a adăugat 16 puncte, 14 recuperări, 7 pase decisive, iar Karolina Sotolova a izbutit 11 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive pentru formația învingătoare. În replică, Ilayda Guner a reușit 22 puncte, 8 recuperări, Eda Sahin a adăugat 13 puncte, Feride Akalan a contribuit cu 12 puncte, iar Goksen Fitik a terminat cu 11 puncte, 3 intercepții pentru Turcia.

În urma acestui rezultat, Cehia a ajuns la 2-0 la general. În schimb, Turcia ajunge la 1-1.