BC Mureș se impune pe terenul lui CSM CSU Oradea

BC Mureș a obținut o victorie importantă pe terenul lui CSM CSU Oradea, în etapa a 12-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2016/17. Rezultatul final a fost de 71-66.

Elevii lui Barnabas Szaszgaspar au avut mai mereu inițiativa pe tabela de marcaj, lucru confirmat de cele 33 minute pe care statistica le-a consemnat cu echipa alb-albastră în avantaj. Chiar și așa, au fost zece schimbări la conducere și șapte situații de egalitate.

Mureș a început partida mult mai bine, desprinzându-se la 13-2. În schimb, Oradea a replicat cu un parțial de 15-3 cu care a încheiat primul act în avantaj. După patru minute de echilibru și schimbări la conducere, oaspeții au reușit să se desprindă și să se mențină în avantaj până în minutul 33 al partidei. Cătălin Petrișor a marcat un coș de trei puncte cu care a readua CSM-ul la conducere, scor 59-58.

Oradea a pierdut cinci posesii în sfertul decisiv, incluzând două în ultimul minut, atunci când încă era la distanță de trei puncte în urma adversarului. A fost o situație delicată pentru bihoreni, a căror epuizare este cât se poate de vizibilă în felul din care se exprimă.

Învingătorii au avut avantaj la procentajul aruncărilor din acțiune, recuperare și intercepții. În schimb, gazdele avut avantaj la posesii pierdute.

Oradea a jucat fără Mandache, Barnette și Nicoară. Mureș a evoluat fără Mohammed. La gazde a revenit Pasalic după o absență de zece zile, iar la oaspeți s-a consemnat revenirea în lot a lui Gajovic, jucător legitimat în urmă cu două zile.

CSM CSU Oradea are 6-5 la general și suferă al 3-lea eșec consecutiv.

BC Mureș ajunge la 5-6 și obține a 3-a victorie în deplasare.