Alex Olah s-a calificat în finala campionatului din Olanda

ZZ Leiden a obținut calificarea în finala campionatului Olandei. Echipa la care evoluează Alex Olah a eliminat pe Zwolle cu scorul general de 4-0.

Ultimul meci al seriei s-a desfășurat marți (15.05), pe terenul lui Leiden. Oaspeții au condus tot meciul, de la prima posesie până în ultimul minut. Zwolle a reușit chiar să se desprindă la 15 lungimi, controlând situația pe tabela de marcaj preț de mai bine de 30 minute de joc efectiv.

Scorul la jumătatea partidei a fost de 38-23 în favoarea oaspeților, Leiden a strâns la 47-42 cu zece minute înainte de final. Zwolle conducea cu scorul de 58-51 cu patru minute rămase de jucat, respectiv cu 60-55 la intrarea în ultimul minut de joc.

Acesta a aparținut gazdelor. Worthy De Jong a strâns la două puncte cu o reușită de pe semicerc, după care tot el a egalat la 60 cu 24 secunde rămase de jucat. Oaspeții au aruncat la coș cu câteva secunde înainte de epuizarea timpului de joc însă au fost impreciși. De Jong a recuperat defensiv și i-a pasat lui Carrington Love care a marcat coșul victoriei și calificării pentru ZZ Leiden.

Rezultatul final a fost de 63-60.

Alex Olah a venit de pe bancă și a bifat 18 minute, 21 secunde pe parchet. El a terminat cu 6 puncte, 3/7 din acțiune, 7 recuperări (2 ofensive), 2 capace și o pasă decisivă cu o posesie pierdută. Compatriotul nostru a avut -10 la +/- și a terminat cu 11 la eficiență.

Carrington Love a totalizat 22 puncte, 7 pase decisive, 5 recuperări, iar Worthy De Jong a adăugat 12 puncte, 13 recuperări și 4 pase decisive pentru învingători. Sherron Dorsey-Walker a replicat cu 21 puncte, iar Noah Dahlman – fost jucător la Dinamo București – a adăugat 16 puncte, 8 recuperări (5 ofensive) pentru Zwolle.

ZZ Leiden se califică în finala campionatului Olandei după ce în precedentele patru ediții s-a oprit în semifinale. În 2011 și 2013 a fost campioană, iar în 2012 a pierdut finala. Palmaresul acestei echipe mai cuprinde două cupe și o supercupă a Olandei.

În finală, Leiden se duelează cu Donar Groningen, campioana în exercițiu. Această grupare a trecut de Rotterdam cu 4-0 în semifinale. De notat că Donar a eliminat U-BT Cluj-Napoca în playoff-ul FIBA Europe Cup și a fost semifinalistă în competiția continentală amintită. Donar și Leiden s-au duelat și în finala Cupei Olandei 2018, adjudecată de Groningen cu 78-61.