Vincent Hunter și Alex Neguț, remarcații Piteștiului în victoria cu Sibiul

Vincent Hunter a fost principalul remarcat al lui BCM U Pitești în victoria repurtată asupra echipei BC CSU Sibiu, scor 83-79. Alb-violeții au oprit o serie de șase înfrângeri consecutive și au bifat al 2-lea succes în TOP 6.

Americanul a fost liderul argeșenilor la puncte și recuperări. El a realizat un double-double cu 21 puncte și 10 recuperări. Hunter s-a evidențiat și în alt mod. Poate chiar mai important pentru echipa sa. Acesta a adus Piteștiul definitiv la conducere în ultimul minut de joc.

Hunter a trimis mingea în coș printr-o aruncare de pe semicerc cu care argeșenii au trecut în avantaj, scor 79-76, cu 46 secunde rămase pe timpul de joc. A fost reușita care a schimbat soarta partidei. Ea a făcut parte dintr-un parțial de 9-0 prin care Piteștiul a venit de la minus patru la plus cinci.

De altfel, Hunter a avut onoarea de a închide tabela de marcaj cu o pereche de aruncări libere pentru a consfinți victoria elevilor lui Hristu Șapera.

În această partidă un rol important a avut Alexandru Neguț. El a bifat 15 minute de joc în condițiile în care Adrian Tudor a fost limitat la doar șase, iar Vlad Corpodean a bifat 20. De asemenea, Ionuț Zaharie și Bogdan Stăncuț au avut prezențe scurte pe parchet.

Neguț a înregistrat un record de minute de joc într-o partidă din actuala ediție de campionat. El a contabilizat 4 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă și o intercepție, fără minge pierdută și 100% la aruncări pentru 8 la eficiență. Mai mult, Piteștiul a avut plus de 17 puncte pe tabela de marcaj cu Neguț pe parchet. Este cel mai mare indice +/- din echipa Piteștiului în acest meci.

Alți remarcați pentru formația învingătoare au fost Tomislav Gabric – 19 puncte, 10 recuperări și 27 la eficiență, Pavel Marinov – 14 puncte, 5 pase decisive, Aleksandar Kostoski – 10 puncte, 6 pase decisive, respectiv Aleksandar Mladenovic – 10 puncte.

A fost un meci extrem de spectaculos. Piteștiul s-a desprins la 12 puncte, însă a permis formației sibiene să revină. La pauză scorul era de 38-28, însă oaspeții au trecut la conducere cu zece minute înainte de final, scor 57-54. Așadar, Sibiul a marcat mai multe puncte în sfertul al 3-lea, decât a făcut-o în primele două cumulat.

S-au consemnat 19 schimbări la conducere, dar și 11 situații de egalitate.

BCM U Pitești obține al 11-lea succes stagional. Este primul succes al alb-violeților în compania Sibiului în actuala ediție de campionat. Argeșenii se situează pe locul 6 în clasamentul general.

Foto Roby Boros / BCM U Pitești (facebook)