Victorii pentru gazde în prima seară de Euroligă din 2017

Gazdele au obținut victorii pe linie în prima zi a anului 2017 la nivel de Euroligă. Două dintre cele patru partide desfășurate au fost transmise în direct la DigiSport.

Maccabi Tel-Aviv a învins pe Darussafaka Dogus Istanbul cu scorul de 93-92. A fost prima vizită a lui David Blatt în calitate de adversar la Tel-Aviv după câștigarea Euroligii în 2014. Israelienii conduceau cu 93-84, dar Darussafaka a înscris ultimele opt puncte ale meciului.

Maccabi a irosit din nou un avantaj de 17 puncte, consemnat la jumătatea partidei, scor 53-36. A urmat un sfert al 3-lea excelent pentru turci, care au trecut la conducere, scor 71-67. Finalul a aparținut gazdelor.

Sonny Weems (foto) a totalizat 24 puncte, 8 pase decisive, 5 recuperări, Victor Rudd și Maik Zirbes au avut câte 13 puncte, iar Drew Goudelock a încheiat cu 10 puncte și 6 recuperări pentru Maccabi. În replică, Will clyburn a reușit 17 puncte, 8 recuperări pentru Darussafaka, echipă care a avut alți cinci jucători cu cel puțin 10 puncte marcate.

Anadolu Efes a dispus de Galatasaray Istanbul cu scorul de 84-73, în prima partidă oferită de postul amintit. Jocul a fost controlat de elevii lui Velimir Perasovic, care aveau neapărată nevoie de victorie pentru a-și spori șansele de calificare în playoff. Scorul pe sferturi: 22-18, 20-18, 24-23, 18-14.

Bryant Dunston a totalizat 17 puncte, 6 recuperări, Derrick Brown a adăugat 13 puncte, Jayson Granger a terminat cu 12 puncte, 6 pase decisive, iar Brandon Paul a încheiat cu 11 puncte pentru învingători. Sinan Guler a reușit 20 puncte, Vladimir Micov a reușit 17 puncte, 7 recuperări, iar Alex Tyus a încheiat cu 16 puncte, 10 recuperări pentru Galatasaray.

Brose Baskets Bamberg a surclasat pe FC Barcelona, scor 85-65, într-un alt meci televizat. Campioana Germaniei a dominat jocul, arătându-și superioritatea în sferturile 2 și 4, când s-au consemnat parțiale de 22-14 și 26-18. Elevii lui Andrea Trinchieri au câștigat fiecare sfert.

Janis Strelnieks și Darius Miller au avut câte 20 puncte, Nicolo Melli a adăugat 17 puncte, 13 recuperări, iar Daniel Theis a încheiat cu 11 puncte pentru Brose. Lipsită de serviciile lui Victor Claver, formația catalană a beneficiat de 19 puncte din partea lui Tyrese Rice.

Baskonia a spulberat pe Unics Kazan, scor 102-70. Pe sferturi: 25-15, 28-21, 24-14, 25-20. Rodrigue Beaubois a avut 29 puncte, iar Johannes Voigtmann a terminat cu 14 puncte, 8 recuperări în contul bascilor. În replică, Keith Langford a avut 19 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive pentru ruși.