Victorii pe linie pentru gazde în prima manșă a sferturilor de finală în FIBA Europe Cup

Gazdele au obținut victorii pe linie în prima manșă a sferturilor de finală FIBA Europe Cup – ediția 2016/17. După succesul la limită repurtat marți (07.03) de Usak Sportif, în cursul serii de miercuri (08.03) s-au consemnat două victorii la diferențe mai concludente și una la limită pentru amfitrioni.

Telekom Bonn a spulberat pe Ironi Naharyia, scor 89-68. Jocul a demarat cu un parțial de 25-5. Israelienii au reușit să se ridice la nivelul adversarului în ultimele 30 minute de joc, însă germanii merg în manșa a 2-a cu un avantaj de 21 lungimi. Julian Gamble (foto) a reușit 25 puncte, 14 recuperări pentru 39 la eficiență în contul învingătorilor.

Enisey Krasnoyarsk s-a desprins în sfertul decisiv al confruntării cu belgienii de la Telenet Oostende. Rușii s-au impus cu 84-72, grație unui parțial de 24-13, consemnat în ultimele zece minute de joc efectiv. Anthony Hilliard a reușit 20 puncte pentru echipa din Rusia.

Cibona Zagreb s-a impus la limită, scor 87-85, în prima manșă a confruntării cu Elan Chalon sur Saone. Jocul a fost echilibrat și a cuprins multiple schimbări la conducere pe tabela de marcaj. Scott Reynolds a totalizat 20 puncte, 15 pase decisive și 5 intercepții pentru 36 la eficiență în această confruntare pentru gruparea din Croația.

Usak Sportif a depășit pe JSF Nanterre, scor 85-82, în primul meci din sferturile de finală. Mai multe detalii despre acest meci găsiți AICI.

Returul se dispută în perioada 14-21 martie anul curent.

Reamintim faptul că întreg playoff-ul FIBA Europe Cup se dispută în sitem dublă manșă eliminatorie, incluzând semifinalele (pe 29 martie și 5 aprilie) și finala (pe 19 și 26 aprilie).