Venezia învinge Banvit după trei reprize de prelungiri în BasketballCL 2017/18

Umana Reyer Venezia a învins Banvit Bandirma, scor 91-87, în prima etapă a sezonului regulat din Basketball Champions League. Faza grupelor a demarat cu o confruntare ce a opus ocupantele locurilor 4 și 2 în ierarhia finală a ediției inaugurale în această competiție.

Campioana în exercițiu a Italiei și deținătoarea Cupei Tuciei au avut nevoie de trei reprize prelungiri pentru stabilirea învingătoarei. Italienii au restabilit egalitatea cu un coș de trei puncte marcat pe sirena ce a anunțat încheierea timpului regulamentar de joc.

Coșul în cauză a venit imediat după o aruncar liberă ratată de turci și poate fi urmărit în imaginile alăturate. Marquez Haynes, americanul care a trecut și prin Euroliga masculină, a marcat coșul care a trimis partida în prelungiri.

Venezia a profitat de moralul superior obținut prin prisma celor întâmplate pe finalul timpului regulamentar pentru a se desprinde pe tabela de marcaj în repriza suplimentară. Replica a venit din partea lui Adonis Thomas. Acesta a marcat un coș de trei puncte cu fault, transformând libera suplimentară pentru a egala la 91, trimițând meciul în a 2-a repriză suplimentară.

Banvit a marcat primele patru puncte ale celei de-a 2-a reprize suplimentare. Replica a venit de la Gediminas Orelik, jucător venit la Venezia tocmai de la gruparea din Bandirma. Ulterior Biligha a împărțit două aruncări libere și a restabilit egalitatea pentru a trimite meciul în cea de-a 3-a repriză de prelungiri.

Același Orelik a marcat puncte importante în cea de-a 3-a repriză suplimentară. El a înscris un coș de trei puncte, după care a punctat din interiorul acestuia. La intrarea în ultimul minut al celei de-a 3-a secvențe de prelungiri, Orelik a înscris însă o dată un coș de trei puncte. Italienii au controlat ultimele momente ale acestui joc și s-au impus la PalaSport Taliercio.

De notat că formația pregătită de către Walter De Rafaele s-a desprins la 44-28 după 20 minute de joc. Avantajul italienilor era de 14 lungimi, scor 64-50, la capătul celui de-al 3-lea sfert. Banvit a marcat 30 puncte în secvența decisivă și a preluat conducerea, înaintea coșului de trei puncte care a trimis jocul în prelungiri.

Orelik a avut 24 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive, Haynes a totalizat 22 punce, 6 pase decisive, iar Watt a terminat cu 19 puncte, 6 recuperări pentru Venezia. Italienii au avut 14/22 la aruncările de trei puncte și au terminat cu 50% la aruncările din acțiune, respectiv cu 14 libere ratate.

Thomas a replicat cu 25 puncte, 5 recuperări, Kulig a adăugat 19 puncte, 13 recuperări, alți patru jucători ai turcilor având peste 10 puncte macate. Banvit a irosit 18 aruncări libere din cele 47 de vizite la linia de pedeapsă.

Marius Ciulin a făcut parte din brigada de arbitri care a oficiat această confruntare.

1 comentarii On Venezia învinge Banvit după trei reprize de prelungiri în BasketballCL 2017/18