TF CN U18 masculin – Ziua 1: Victorii pe linie pentru echipele din București

Turneul final al Campionatului Național U18 masculin – ediția 2016/17 a demarat cu victorii pe linie pentru echipele din capitală. Acestea au învins formațiile din Cluj-Napoca, Sibiu, Constanța și Timișoara, majoritatea meciurilor fiind controlate autoritar de echipele din București.

Grupa A

Știința București a dispus de U-BT Cluj-napoca, scor 77-41, în partida de deschidere a turneului final. Formația din capitală a marcat primele zece puncte ale partidei, s-a desprins la 13 lungimi în primul sfert și a câștigat toate cele patru secvențe de joc. Ștefan Vasila Bîrloveanu a totalizat 14 puncte, 10 recuperări și 3 pase decisive pentru 24 la eficiență pentru învingători. Davis Vasile Chioreanu a replicat cu 13 puncte, 6 recuperări în contul reprezentantei Ardealului la turneul final.

Steaua CSM EximBank București a învins pe CSU Sibiu, scor 72-59. Coincidența face ca aceste grupări să se întâlnească între Meciurile 2 și 3 ale semifinalei Ligii Naționale, ce opune formațiile de seniori ale cluburilor amintite. Partida a avut două reprize diametral opuse, militarii desprinzându-se decisiv din prima jumătate, scor 44-21. Repriza secundă a fost adjudecată de galben-albaștri cu 38-28. Mihai Marius Măciucă a totalizat 23 puncte, 5 recuperări, iar Daniel Ioniță a adăugat 17 puncte, 25 recuperări și 7 pase decisive pentru 40 la eficiență în contul Stelei. Replica a venit de la Victor Bogdan, autor a 15 puncte, 8 pse decisive, 6 recuperări, 4 intercepții, respectiv Sebastian Costeiu, autor a 15 puncte, 7 recuprări pentru Sibiu.

Grupa B

CN Aurel Vlaicu a depășit ABC Athletic Constanța, scor 76-55. Jocul a început în nota de dominare a bucureștenilor, care s-au desprins la 23-15. Au urmat două secvențe în care ecatul s-a menținut constant pentru ca în secvența decisivă să se consemneze un parțial de 17-8 în favuarea învingătorilor. Andrei Constanton a avu 23 puncte, 5 intercepții pentru formația din București. De cealaltă parte s-a remarcat Cătălin Milos, autor a 16 puncte, 12 recuperări pentru Constanța.

Ziua inaugurală s-a încheiat cu succesul lui 4Sports Agronomia București, asupra formației CSȘ Bega Timișoara, scor 72-41. După o primă repriză echilibrat, adjudecată de amfitrioni cu scorul de 30-22, s-a consemnat desprinderea decisivă, pe fondul unui parțial de 25-14, în secvența a 3-a. Ultimul sfert a fost controlat tot de gazde. Tudor Fometescu a bifat 20 puncte, 5 recuperări, 4 intercepții, iar Eduard Petrescu a contabilizat 15 punte, 12 recuperări în contul câștigătorilor. Raul Rada a replicat cu 10 puncte pentru bănățeni.