Timișoara s-a calificat la turneul final al Cupei României în pofida prestației senzaționale pentru tandemul Siriscevic-Novak

BC SCM Timișoara a pierdut manșa a 2-a a dublei cu SCM U Craiova din primul tur al Cupei României 2017/18, scor 103-105, însă a obținut calificarea la turneul Final Eight. Partida a fost transmisă în direct la DigiSport 3.

Formația antrenată de către Tudor Costescu a găsit cu ușurință drumul spre coș în prima repriză a partidei. Timișoara avea 12/14 la aruncările de două puncte și 12/13 de la linia de pedeapsă în minutul 15 al partidei, moment în care tabela de marcaj indica scorul de 45-32, după ce primul act s-a încheiat cu scorul de 26-23.

Formația pregătită de Rami Hadar a replicat spre finalul reprizei, Craiova reușind procentaje foarte bune la rândul ei în prima repriză. Jeremic, Diaz și Burgees au mrcat cu generozitate pentru gazde, însă Tohătan a fost sancționat cu greșeală antisportivă după ce tot el a greșit o pasă din propria jumătate de teren. Oltenii au speculat și s-au apropiat la o posesie, tot așa cum au reușit să înscrie 15 puncte după opt posesii pierdute de adversar în primele 20 minute de joc. Scorul la pauză era de 57-53, fiind stabilit de Mladen Jeremic, de la linia de pedeapsă.

Craiova a început excelent repriza secundă, cu un parțial de 16-5 prin care a trecut la conducere la general. În continuare cele două protagoniste au alternat la limita celor șase puncte consemnate în prima manșă. Ivan Siriscevic a fost imposibil de oprit pentru apărarea bănățeană, iar la intrarea în sfertul decisiv tabela e marcaj indica scorul de 78-70 în favoarea oaspeților.

Amfitrionii au continuat să găsească coșul din interiorul semicercului și să domine la recuperare. Timișoara a terminat meciul fără Igor Mijajlovic, descalificat pentru cinci greșeli personale. În schimb, Craiova a marcat cu generozitate de la mare distanță, având 15/26 la aruncările de trei puncte pentru un procentaj de 57%. Nick Novak a marcat 20 puncte consecutive pentru Craiova, însă alb-violeții au găsit răspuns și pe final de meci au pus în dificultate ofensiva trupei lui Rami Hadar. Ivan Siriscevic a transformat o aruncare de trei puncte cu care a readus Craiova în avantaj în manșa a 2-a, pentru o victorie de palmares. Scorul final a fost de 105-103 pentru Craiova.

Siriscevic a totalizat 38 puncte, Novak a adăugat 23 puncte, iar Maxim Kikos – jucător naturalizat (israelian-român) a încheiat cu 12 puncte pentru SCM U Craiova. În replică, Jeremic a totalizat 26 puncte, 5 recuperări, alți patru jucători având cel puțin 2 puncte pentru BC SCM Timișoara.

Tudor Gheorghe a jucat pentru prima dată într-un meci oficial în uniforma Timișoarei. De cealaltă parte a absentat Goran Martinic și de această dată.

Scorul general a fost de 185-181 în favoarea Timișoarei. Aceasta este a 6-a echipă calificată la turneul final de Cupa României.