Steaua CSM EximBank București este la o singură victorie de finala LNBM 2017

Steaua CSM Eximbank București a învins CSU Sibiu, scor 81-79, în Meciul 3 al semifinalei Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2016/17. Partida s-a desfășurat la Sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazul din capitală, în cursul serii de luni (08.05).

Partida a cuprins 14 schimbări la conducere și patru situații de egalitate. Formația de pe Cibin a beneficiat de ultima posesie a jocului, având la dispoziție 11 secunde pentru a arunca la coș. Igor Mijajlovic a pasat neinspirat în zero grade, pentru o aruncare de trei puncte din partea lui Chris Cooper. Aceasta a fost imprecisă, poziția nefiindu-i favorabilă puviotului american.

Primul act a cuprinde nouă schimbări la conducere, fiind adjudecat de oaspeți cu scorul de 18-17. Secvența a doua a demarat similar, alte cinci schimbări consemnându-se la conducere pe tabela de marcaj. Ultimele cinci minute ale primei reprize au fost controlate de bucureșteni, care s-au desprins la 41-36.

Steaua a avut un avantaj de 2-3-4 posesii pe tot parcursul secvenței a 3-a. Scorul după 30 minute de joc a fost de 60-55 în favoarea gazdelor. Aceeași situație s-a consemnat în primele cinci minute ale sfertului 4, însă Igor Mijajlovic a strâns la o singură posesie prin două reușite de trei puncte consecutive.

Nikola Malesevic a replicat cu două reușite consecutive din acțiune, însă formația de pe Cibin și-a reglat tirul de la mare distanță. Galben-albaștrii au avut cinci reușite de trei puncte în sfertul decisiv, apropiindu-se la 78-77 cu două minute înainte de final. Runkauskas a înscris două libere, iar Curry a adăugat un punct, Cooper a replicat cu un slam dunk, însă americanul a ratat șansa victoriei cu o aruncare imprecisă de trei puncte la o fază la care mingea nu ar fi trebuit să ajungă la el în acea poziție.

Marius Runkauskas a avut 23 puncte, 4 pase decisive, Morris Curry a adăugat 15 puncte, alți trei jucători atingând borna 10 în dreptul punctelor marcate. De cealaltă parte, Bogdan Popescu – la 39 ani – a avut 25 puncte, 5 recuperări pentru 25 la eficiență. Igor Mijajlovic a adăugat 14 puncte, iar Chris Cooper a terminat cu 13 puncte, 8 recuperări și 2 capace.

Scorul general a devenit 2-1 în favoarea Stelei CSM EximBank București. Meciul 4 se dispută miercuri (10.05), ora 18:30, la București.