BC CSU Sibiu a învins la Tîrgu Mureș, scor 89-87, în Meciul 3 al primului tur din playoff-ul Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2016/17. Partida a fost decisă în repriza de prelungiri, pe parcursul căreia formația învingătoare nu a marcat niciun coș din acțiune. Scorul general a devenit 2-1 în favoarea echipei antrenate de către Dan Fleșeriu.

Sibiul s-a instalat la conducere marcând șase puncte fără răspuns, scor 9-5 în minutul 4. A urmat un parțial de 10-0 în favoarea echipei gazdă. Mureșul s-a menținut în avantaj până la prima pauză, Markovic bifând opt puncte în timp limitat de joc. Mijajlovic a oferit replica, dar gzdele conduceau cu scorul de 23-17 la prima pauză.

Secvența a 2-a a demarat cu două reușite de pe semicerc semnte Paliciuc, astfel încât Sibiul a egalat situația pe tabela de marcaj. Vizitatorii au obținut mai multe recuperări ofensive, iar același Paliciuc a marcat pentru a 3-a oară de pe semicerc. Sibiul a reușit un parțial de 17-2 în primeșe șapte minute ale acestei secvențe. Alb-albaștrii nu au avut replică, fiind impreciși în ofensivă și încasând cu generozitate pe tranziție (16-2 la puncte marcate după intercepție pentru Sibiu). Scorul la pauză era de 43-31 în favoarea echipei de pe Cibin.

Repriza secundă a început cu un parțial de 6-1 în favoarea gazdelor. Jocul ambelor formații a fost presărat cu multiple imprecizii, iar Santa a fost sancționat cu a 4-a greșeală personală în minutul 24. Martinic a reușit să scape de marcajul strâns al lui Hardy pentru o aruncare de trei puncte. Chris Cooper a marcat un coș de trei puncte pe final de atac pentru a menține formația vizitatoare în avantaj. Markovic înscrie de la semidistanță pentru a strânge la o singură posesie în minutul 27. Vizitatorii au cerut timp de odihnă, iar la reluare au găsit soluții de a se menține în avantaj, având foarte multe vizite la linia de pedeapsă. Scorul la intrarea în secvența decisivă era de 61-54 în favoarea lui CSU Sibiu.

Oaspeții au marcat primul coș al secvenței decisive, iar replica a întârziat, deoarece Mureșul a irosit mai multe oportunități de la mare distanță. De asemenea, gazdele au avut probleme la linia de pedeapsă. Davis a fost descalificat cu cinci greșeli personale. Mureșul a avut probleme la aruncările de la distanță, dar oaspeții au rămas fără Davis și Mijajlovic, ambii descalificați cu câte cinci greșeli personale. Martini a strâns la un punct cu un minut înainte de final. Popescu a împărțit două aruncări libere, după cre Reed aduce Mureșul în avantaj cu o aruncare de trei puncte din serivicul lui Martinic. Americanul împarte două libere, după care Hardy a ratat două libere, dar Sibiul a egalat după recuperare ofensivă. Hardy s-a apărat foarte agresiv la Martinic împiedicându-l pe acesta să aibă aruncare deschisă. Astfel, meciul a intrat în prelungiri, scorul după 40 minute fiind de 74-74.

Echilibrul s-a menținut în repriza de prelungiri. Sibiul nu a marcat din acțiune, însă a avut multiple vizite la linia de pedeapsă, iar Mureșul a replicat cu două reșite din acțiune prin Markovic. Lalovic și Cooper au fost preciși la linia de pedeapsă pe finalul partidei pentru a menține Sibiul în avantaj de trei puncte cu 21 secunde înainte de final. Paliciuc și-a păstrat sângele rece, iar Borșa a irosit șansa egalării. Meciul s-a încheiat cu scorul de 89-87.

Bogdan Popescu a avut 19 puncte, 5 recuperări, Igor Mijajlovic a terminat cu 17 puncte, 5 pase decisive iar Kevin Hardy a totalizat 14 puncte, 8 pase decisive, 5 recuperări pentru CSU Sibiu. În replică, Goran Martinic a totalizat 19 puncte, 6 pase decisive, LaMarcus Reed a adăugat 17 puncte, 8 recuperări, iar Rade Markovic a terminat cu 17 puncte pentru BC Mureș.

Meciul 4 se dispută sâmbătă (22.04), ora 20:00, la Tîrgu Mureș.

3 comentarii On CSU Sibiu învinge la Tîrgu Mureș după o repriză de prelungiri în care nu a marcat din acțiune

• Multiple, multiple aruncari libere, precum si altele. Cum zicea Rocky (boxerul) in film ,,cineva acolo sus ma iubeste,,.

• Cand asta a fost toata tactica Muresului sa-i duca la libere ca acolo e calcaiul lui Ahile, asta-i rezultatul. In primele 2 meciuri cand arbitrii au lasat jocul liber nu a fost bine, acum cand au fluierat orice contact iar nu-i bine. Astept sa vad ce nu va fi bine in meciul 4…

• @alunelu-antrenorul Muresului a declarat ca tactica aleasa de a-i duce pe sibieni la linia de libere a fost dejucata de procentajul neasteptat de bun al acestora. Nu stiu cine pe cine crezi tu iubeste dar ca sa iti raspund tot in citate – pentru a castiga trebuie sa inveti sa pierzi.