CSU Sibiu se impune în deschiderea semifinalei cu BC Mureș

BC CSU Sibiu a câștigat Meciul 1 al seriei cu BC Mureș, din primul tur al playoff-ului LNBM – ediția 2016/17. Confruntarea a fost transmisă în direct la DigiSport, încheindu-se cu scorul de 76-66. Echipa de pe Cibin a reușit un parțial de 25-6 în sfertul al 3-lea, atunci când oaspeții nu au marcat niciun coș din acțiune.

Sibiul a început cu o formulă din care au făcut parte Paliciuc și Popescu. De cealaltă parte, Mureșul a intrat pe parchet cu Kalve la poziția 3, respectiv Borșa și Lazar la interior. Gazdele s-au desprins la 12-4 în primele cinci minute de joc, Szaszgaspar cerând timp de odihnă. La reluare, Mureș a intrat cu Markovic în locul lui Borșa, iar Kalve a trecut la poziția 4. Jocul oaspeților a devenit mult mai periculos pe semicerc, scorul strângându-se la 15-14. Paliciuc și Kalve au comis câte două greșeli personale în primul fert. Mureșul a jucat cu Reed ca purtător al mingii pentru a-l odihni cumva pe Martinic. Muntenegreanul a fost sancționat cu două greșeli personale, iar Cooper a stabilit scorul primului sfert, 20-18.

Gazdele s-au desprins la începutul secvenței a 2-a, una în cadrul căreia Reed a fost imprecis pentru Mureș. Sibiul a marcat pe contraatac de mai multe ori, realizând un parțial de 10-0, în cadrul căruia s-a dictat un fault tehnic la banca oaspete. Markovic a oprit seria negativă cu un coș de trei puncte. Mureșul a revenit cu un parțial de 11-0 pe fondul acțiunii lui Lazar, a recuperării ofensive a lui Markovic și a contraatacurilor lui Kalve și Martinic. Kalve a adus echipa vizitatoare la conducere, iar Markovic s-a încins de la mare distanță, dar Sibiul a dominat la recuperare ofensivă, de pe urma căreia a obținut mari avantaje. Cele două formații s-au succedat de mai mult ori la conducere, Reed marcând ultimele patru puncte ale reprizei. BC Mureș conducea la pauză cu scorul de 43-40, raportul liberelor executate fiind de 13-0 în favoarea gazdelor.

Elevii lui Dal Fleșeriu au marcat primele 14 puncte ale reprizei secunde. Hardy a înscris de pe semicerc, după care a punctat pe contraatac. Mureșul a cerut doi timpi de odihnă în primele cinci minute ale reprizei secunde, dar acest lucru nu a schimbat situația. Ofensiva oaspeților a fost extrem de modestă, fiind vizibil deranjată de agresivitatea sibienilor. Diferența a continuat să crească în condițiile în care formația din Tîrgu Mureș nu a avut nicio reușită din acțiune pe tot parcursul sfertului al 3-lea. În schimb, Sibiul a marcat cu generozitate, în special după recuperare ofensivă. Scorul la intrarea în secvența decisivă era de 65-49.

Primul coș din acțiune al oaspeților în repriza secundă a venit în minutul 32, cu o reușită de pe semicerc semnată Ernests Kalve. Letonul a fost descalificat după a 5-a greșeală personală, el încasând cel de-al 2-lea fault tehnic al meciului. Reed a marcat mai multe puncte pe pătrundere, însă Sibiul a găsit soluții de a menține un avantaj consistent pe tabela de marcaj până la final.

Sibiul a avut procentaje mai modeste atât din acțiune, cât și de la linia de pedeapsă. Diferența a fost făcută la recuperare ofensivă, raportul fiind de 16-8 în favoarea învingătorilor. De altfel, galben-albaștrii au avut zece aruncări din acțiune și trei de la linia de pedeapsă în plus față de adversar.

Kevin Hardy a totalizat 18 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, 3 intercepții, Bogdan Popescu a adăugat 15 puncte, 5 recuperări, iar Chris Cooper a încheiat cu 11 puncte, 14 recuperări pentru învingători. Sibiul a avut toți titularii cu cel puțin 10 puncte marcate. În replică, Goran Martinic a reușit 13 puncte, iar LaMarcus Reed, Ernests Kalve și Radovan Markovic au avut câte 12 puncte fiecare pentru BC Mureș.

Dalibor Djapa nu a jucat pentru BC Mureș în acest meci. El a figurat pe foaia de arbitraj.

Scorul general devine 1-0. Meciul 2 se dispută vineri (14.04), ora 18, la Sala Transilvania.