Serbia este noua campioană a Europei la U18 masculin

Serbia este noua campioană a Europei la nivel de juniori (U18) masculin. Performanța s-a consemnat pe 6 august, la Bratislava, acolo unde s-a desfășurat Campionatul European U18 masculin – ediția 2017.

În finala competiției, Serbia a depășit Spania cu scorul de 74-62. Jocul a demarat favorabil ibericilor, care s-au desprins la 18-11 în primul sfert. Ei conduceau la jumătatea finalei cu scorul de 29-28, însă Serbia a replicat cu un parțial de 21-11 în sfertul al 3-lea. În ultimele zece minute de joc s-au marcat 47 puncte la ambele coșuri, sârbii menținându-se în control până la capăt.

Marko Pecarski a totalizat 14 puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive și 3 capace pentru 25 la eficiență în contul Serbiei. Replica a venit de la Sergi Martinez, autor a 23 puncte, 7 recuperări pentru 24 la eficiență.

Cele două echipe s-au confruntat direct și în ziua de deschidere a turneului din Slovacia. Atunci, adică într-un meci contând pentru faza grupelor, Spania s-a impus cu scorul de 76-70. Ulterior, sârbii nu au mai pierdut niciun meci.

De notat că Spania s-a calificat în finala competiției după victorii la limită cu Franța și Turcia.

Lituania a completat podiumul după ce a învins Turcia, scor 97-88, în finala mică. Partida a fost decisă după o repriză de prelungiri.

Serbia este a 4-a campioană diferită a Europei în ultimele patru ediții desfășurate la U18 masculin. Turcia e ultima care a câștigat două titluri consecutive, în 2013 și 2014. Ulterior au triumfat Grecia (2015) și Franța (2016).

Ultimul titlu continental U18 masculin cucerit de Serbia data din 2009.

Nikola Miksovic a fost desemnat MVP al Campionatului European U18 masculin Divizia A 2017. El a avut medii de 12.6 puncte, 5.9 recuperări, 1.3 pase decisive și 1.1 intercepții la acest eveniment. Totodată, Miskovic a fost cel mai bun marcator al finalei cu 23 puncte marcate.

Cvintetul ideal, îi cuprinde, lângă Miskovic, pe Sergi Martinez (Spania), Arnas Velicka (Lituania), Ragip Berke Atar (Turcia), respectiv Sani Campara (Bosnia, cel mai bun marcator al turneului).