Șase echipe din Euroligă au fost învinse în competiția internă după etapa dublă

Avellino a depășit pe EA7 Milano, după două reprize de prelungiri, scor 94-82. Partida s-a desfășurat duminică (19.11) și contează pentru sezonul regulat al ligii italiene de baschet masculin, fiind a 4-a partidă într-o săptămână penru formația antrenată de Simone Pianigiani.

Milano a pierdut confruntarea amintită după ce în prealabil a repurtat două victorii foarte importante, pe reveniri spectaculoase, la mijlocul săptămânii în cadrul Euroligii masculine.

Iată cum s-a terminat prima repriză de prelungirila meciul de la Mediolanum Forum:

Ulterior, în cadrul celei de-a 2-a reprize suplimentare, Jason Rich a înscris coșul victoriei pentru Avellino. El a totalizat 21 puncte, similar lui Ariel Filloy, autorul incredibilei reușite prin care meciul a acces în cea de-a 2-a repriză de prelungiri. În repliă, Curtis Jerrells a avut 23 puncte pentru Milano.

Ndiaye Hamady
Olimpia Milano – Sidigas Avellino
Lega Basket Serie A 2017-2018
Milano 019/11/2017
Foto M.Ivan / Ciamillo-Castoria

Alte echipe angrenate în Euroligă au suferit înfrângeri în competiția internă, la cel de-al 4-lea meci jucat într-o săptămână. Este vorba despre:

Bayern Munchen vs Brose Baskets Bamberg, scor 77-68
Tofas Bursa vs Anadolu Efes Istanbul, scor 80-69
Khimki Moscova vs Zenit St. Petersburg, scor 66-76
Morabanc Andorra vs Unicaja Malaga, scor 66-60

De asemenea, s-a consemnat un duel de Euroligă între FC Barcelona și Valencia Basket, adjudecat de către catalani.

În schimb, Real Madrid, Baskonia Gasteiz, Zalgiris Kaunas, Maccabi Tel-Aviv, Fenernahce Dogus, Panathinaikos Atena au repurtat victorii în competiția internă la finele săptămânii, după ce au jucat două meciuri la mijlocul acesteia în Euroligă.

CSKA Moscova nu a avut meci programat în Liga VTB după dubla din Euroligă.

Steaua Roșie Belgrad și Olympiacos Pireu au programate jocurile din întrecerea regională, respectiv internă în cursul serii de luni (20.11).