Rusia s-a calificat în semifinalele EuroBasket 2017

Rusia a pătruns în careul de ași al EuroBasket 2017. Formația antrenată de Sergei Bazarevich a învins Grecia, scor 74-69, la capătil unui meci în care a fost condusă aproape permanent în primele 30+ minute, însă a terminat partida în forță. Jocul a fost transmis în direct la TVR HD.

Jocul a demarat favorabil elenilor. Aceștia au marcat cu genrozitate și s-au desprins la șapte puncte, scor 24-17, la prima pauză. Defensivele celor două echipe s-au comportat remarcabil în cel de-al 2-lea sfert. Elenii au găsit soluții de a limita productivitatea ofensivă a lui Alexei Shved, motiv pentru care Rusia a terminat prima repriză cu doar 31 puncte marcate și cu un deficit de șase lungimi.

Georgios Printezis a găsit soluții în atac pentru Grecia, însă Shved a devenit tot mai prezent în jocul Rusiei. Astfel, scorul s-a echilibrat, 53-51, cu zece minute înainte de final. Elevii lui Sergey Bazarevich au restabilit egalitatea la 53 în minutul 31 al partidei. Ex-sovieticii au trecut la conducere, una pe care nu au mai cedat-o până la final, cu toată opoziția lui Nick Calathes, care s-a transformat într-un neobișnuit scorer pentru naționala Greciei în repriza secundă.

Shved a totalizat 26 puncte, 5 pase decisive, Timofey Mozgov a adăugat 15 puncte, 10 recuperări, Vitaly Fridzon a încheiat cu 11 puncte, 4 recuperări pentru învingători. Calathes a replicat cu 25 puncte, 7 pase decisive.

Grecia ratează accesul în semifinalele EuroBasket pentru a 4-a oară consecutiv. În schimb, Rusia revine în semifinale, acolo unde a mai fost în urmă cu șase ani.

În semifinale, Rusia se duelează cu învingătoarea meciului dintre Serbia și Italia.

2 comentarii On Rusia s-a calificat în semifinalele EuroBasket 2017

• Nu am văzut meciul, dar am văzut multe meciuri în care unii conduc 30 și de minute și ceilalți câștiga.
    Poate ca ăsta nu a fost genul acela de meci?

• Khimki – un club prea mic pentru un jucator de talia lui Shved.