Rotația lui U-BT Cluj-Napoca – Sezon regulat vs Meciurile 1 și 2 din seria cu Craiova

U-BT Cluj-Napoca conduce cu scorul general de 2-0 pe SCM Universitatea Craiova în primul tur al playoff-ului LNBM – ediția 2016/17. Ardelenii au atins și depășit suta de puncte marcate, controlând cu autoritate jocurile cu cea de-a 8-a clasată în sezonul regulat.

Antrenorul Mihai Silvășan a avut posibilitatea să-și rotească componenții rotației de bază în partidele amintite. Astfel, nimeni nu a jucat mai mult de 25 minute în niciuna dintre cele două confruntări de până acum susținute de Cluj în playoff.

Acest lucru este în contradicție cu situația consemnată în sezonul regulat. Kyndall Dykes și Aleks Rasic au avut medii de peste 30 minute pe meci în faza regulată, Vlad Moldoveanu a avut peste 29 minute, iar Filip Adamovic a avut o medie de 28 minute pe partidă.

În faza regulată străinii au avut peste 20 minute pe meci, alături de Vlad Moldoveanu. Al 7-lea component al rotației de bază a fost Rolland Torok, cu peste 18 minute. După revenirea de pe urma accidentării, Nandor Kuti a devenit cel de-al 8-lea (ultimul) component al rotației de bază cu medie de peste 10 minute pe meci.

În primele două meciuri din playoff, Silvășan a jucat fără Vaidas Kariniauskas, optând pentru ceilalți cinci străini în ambele partide. Alături de aceștia, cei trei români de bază au bifat peste zece minute.

Am putut remarca o scădere a minutelor pentru Adamovic, Rasic, Dykes, Pustozvonov și Moldoveanu. Minutele lui Barro au fost conform mediei stagionale, iar cele ale lui Kuti au crescut.

De notat că Mihai Silvășan și-a putut roti toți jucătorii de pe foaia oficială, lucru pe care nu l-a făcut cu asemenea generozitate în sezonul regulat. Gheorghe și Jucan, similar lui Toth, au bifat minute în limita mediei stagionale, însă trebuie subliniat că niciunul dintre aceștia nu a fost utilizat în toate meciurile din sezonul regulat.

Important este faptul că jucătorii de bază ai Clujului au fost menajați prin limitarea substanțială a minutelor de joc. Fiind spre finalul sezonului, în acea perioadă în care se dispută meciuri decisive, este foarte util ca oamenii de bază să beneficieze de asemenea momente de răgaz.