România a pierdut meciul cu Letonia

România a fost depășită de Letonia, scor , la ultimul meci de pregătire premergător EuroBasket 2017. Partida s-a desfășurat duminică (20.08), la Riga, încheindu-se cu scorul de 98-68. Jocul a fost transmis în direct pe internet, prin intermediul site-ului ltv.lv.

Tricolorii au început cu Petrișor, Mandache, Kuti, Moldoveanu și Baciu. Gazdele au marcat primele nouă puncte ale partide, după care România a reușit să se mențină în ritmul adversarului, scor 18-10. Secvența inaugurală s-a terminat asemănător modului în care a început, astfel încât diferența a urcat din nou. Scorul la prima pauză era de 26-12.

Antrenorul Marcel Țenter a utilizat diferite formule de joc, însă Letonia a reușit să mențină un avantaj important pe fondul jocului prestat de către Strelnieks și Timma, jucători de Euroligă, respectiv Bertans, angrenat în NBA. Scorul la jumătatea partidei a fost de 56-31, fiind stabilit de către Calotă cu o pătrundere finaliată în ultima secundă a reprizei.

Repriza a 2-a a început cu mai multe reușite din partea lui Vlad Moldoveanu. „Vulturii” au reușit un parțial de 10-1. De altfel, Letonia nu a punctat din acțiune în primele patru minute ale sfertului 3. Tricolorii au găsit soluții în atac pe parcursul primelor șase minute de joc din repriza secundă, iar ecartul a scăzut la 16 lungimi, scor 60-44, însă continuarea a fost favorabilă gazdelor. Diferența a crescut vertiginos din nou, scorul la intrarea în secvența decisivă fiind de 77-48.

Secvența decisivă nu a adus schimbare. Letonia a controlat jocul și a găsit soluții să marcheze cu generozitate pe tot parcursul partidei. Amfitrionii au prelungit mai multe acțiuni, etalând un joc de pase impresionant în anumite momente. Scorul final a fost stabilit cu o aruncare executată de letoni din propria jumătate de teren, pe sirenă.

În echipa României au mai jucat Calotă, Vîrnă, Paliciuc, Torok, Olah și Cațe.

România a jucat fără Giordan Watson și Bobe Nicolescu, rămași în țară. Primul are în continuare probleme cu obținerea dreptului de joc pentru echipa națională a României, iar cel din urmă se confruntă cu o problemă medicală (genunchi).

De cealaltă parte, Kristaps Porzingis nu a jucat.

Delegația României se întoarce luni (21.08) în țara, urmând să petreacă ultima perioadă la Cluj-Napoca, acolo unde va juca în faza grupelor la EuroBasket 2017.