România a învins Cipru în ultimul meci de la CE U16 masculin Divizia B 2017

România a depășit Cipru, scor 72-53, în ultimul meci susținut la Sofia, în cadrul Campionatului European U16 masculin Divizia B ediția 2017. Partida s-a desfășurat sâmbătă (19.08).

Jocul a fost decis în repriza secundă. Tricolorii au început mai bine și au construit un avantaj de opt puncte în primul act. Cipru a replicat și a strâns la 35-34, după 20 minute de joc. În repriza secundă s-a consemnat un parțial de 37-19.

Văleanu a totalizat 21 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, Duica a adăugat 16 puncte, 14 recuperări, iar Vasile a încheiat cu 11 puncte și 6 recuperări. De notat că în acest meci nu a jucat căpitanul Lungu, iar principalul realizator din meciurile precedente, Gavriloaia, a bifat doar opt minute de joc.

România a terminat această competiție pe locul 21 din totalul de 24 participante. Formația antrenată de Alexandru Olteanu a terminat cu două victorii după ce a pierdut primele șase jocuri disputate.