România a fost învinsă de Marea Britanie în sferturile de finală ale Campionatului European U16 feminin Divizia B de la Dublin, Irlanda. Tricolorele au cedat confruntarea amintită cu scorul de 46-55. Jocul a fost transmis în direct pe internet.

Jocul a demarat favorabil compatrioatelor noastre. Acestea s-au instalatla conducere și s-au desprins la 18-9, pe fondul unui joc defensiv extrem de productiv. Lucrurile s-au complicat pe finalul reprizei. România a mărit avantajul la 12 lungimi, însă britanicele au replicat cu un parțial de 17-0! Nikolett Orban a marcat ultimul coș al primei jumătăți, dar scorul era de 30-26 în favoarea Marii Britanii.

În debutul secvenței a 3-a deficitul tricolorelor s-a dublat, scor 26-34. Elevele lui Cătălin Tănase nu au cedat, reușind să se apropie la o posesie, scor 36-38, în minutul 30 al partidei. Tabela de marcaj nu a suferit modificări în primele două minute și jumătate ale secvenței decisive, însă după un timp de odihnă adversarele au găsit ținta de la mare distanță. Popescu a replicat cu cinci puncte prin care România a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj la jumătatea sevenței decisive.

Ferariu a împărțit două aruncări libere, suficient pentru a readuce avantajul de partea României, scor 44-43. Britanicele au replicat prompt, revenind imediat la conducere pe tabela de marcaj. Erorile în faza de atac s-au înmulți, iar numărul foarte mare de posesii pierdute a cântărit decisiv în jocul României. Mai ales că procentajul la aruncările din acțiune și numărul recuperărilor a fost favorabil adversarului.

Carla Popescu a avut 12 puncte, Maria Ferariu a adăugat 11 puncte, iar Sarah Dumitrescu a terminat cu 9 puncte, 4 recuperări pentru România.

Tricolorele au avut o susținere consistentă și extrem de vocală pe tot parcursul acestui meci în tribunele sălii din capitala Irlandei.

România ratează șansa de a promova în Divizia A, însă continuă turneul de la Dublin în cadrul locurilor 5-8. Sâmbătă (12.08), adversar va fi Portugalia.

În semifinale, Marea Britanie se duelează cu Germania, iar Irlanda cu Polonia.

1 comentarii On România a fost învinsă în sferturile de finală ale Campionatului European U18 feminin Divizia B 2017

• Am urmărit toată partida. M-a surprins jocul echipei bazat pe acțiuni individuale, pe talent. În paint deși avem talie nu s-au primit mingi mai deloc. Adversarul a jucat mult mai colectiv deși a avut și individualitati. Cind ei au schimbat pe apărare agresiva și presing noi nu am avut replica. Oricum fetele merita felicitări pentru parcursul de la aceasta ediție.