România se califică în semifinalele Campionatului European U16 feminin – Divizia B după un final incendiar de partidă

Echipa națională a României a învins Finlanda, scor 55-53, în sferturile de finală ale Campionatului European U16 feminin – Divizia B, ediția 2016. Meciul s-a desfășurat la Arena Antonio Alexe din Oradea și apropie reprezentativa tricoloră la un singur pas de promovarea în primul eșalon baschetbalistic al Europei la această categorie de vârstă.

Jocul a demarat sub semnul echilibrului, scandinavele având inițiativa pe tabela de marcaj. Primul sfert s-a încheiat cu scorul de 20-16. Secvența a 2-a a fost săracă în realizări pe tabela de marcaj, Finlanda desprinzându-se la șase puncte, scor 30-24, după 20 minute de joc.

România a revenit după pauză, transformând deficitul înregistrat la jumătatea meciului într-un avantaj de șase lungimi, scor 43-37, cu zece minute înainte de final. Compatrioatele noastre au reușit să se desprindă la 14 puncte, însă finalul meciului a fost extrem de complicat pentru ele.

Elevele lui Cătălin Tănase și Larisa Toma au irosit șase aruncări libere în ultimele minute de joc, perioadă în care Finlanda a reușit să se apropie pe tabela de marcaj. Scandinavele au izbutit un coș cu fault prin care au strâns la 54-53, însă au irosit libera suplimentară. România a împărțit două libere pentru a duce scorul la 55-53, însă Finlanda a avut ultima aruncare a meciului. Una din spatele semicercului și care s-a plimbat pe inel înainte de a ieși de pe cilindru.

Sarah Dumitrescu a avut 17 puncte, 8 recuperări, Nikolett Orban a adăugat 9 puncte, 6 recuperări, iar Szilvia Spier și Alexandra Ghiță au avut câte 7 puncte pentru România. Remarcabil a fost efortul Irinei Pârău, jucătoare care a acceptat să joace în pofida faptului că este incomplet refăcută. Ea a contribuit cu 21 recuperări în această confruntare.

De notat că la meci au asistat mai mulți reprezentanți ai Federației Române de Baschet. Între ei s-a numărat și Miroslav Popov, nimeni altul decât antrenorul principal al echipei naționale de senioare a României.

Sâmbătă (13.08), cu începere de la ora 18:00, la Arena Antonio Alexe, România se duelează cu învingătoarea meciului dintre Grecia și Israel în semifinalele Campionatului European U16 feminin – Divizia B, ediția 2016. Este pasul decisiv spre promovarea în primul eșalon baschetbalistic al Europei la această categorie de vârstă.