Cum e posibil?

În cele ce urmează vă invit să găsim mai multe răspunsuri la aceeași întrebare. Este vorba despre întâmplări consemnate nicăieri altundeva decât în cadrul etapei a 7-a din sezonul regulat al Euroligii masculine – ediția 2017/18.

Discutăm despre întâmplări considerate de mulți incredibile sau cazuri izolate, consemnate în cadrul unei singure etape, adică pe parcursul a două zile calendaristice, în cea mai tare competiție de pe bătrânul continent.

Cum e posibil…

1. Să pierzi un meci în cadrul căruia conduci cu 26 puncte pe tabela de marcaj, scor 47-21, în minutul 16?

FC Barcelona ne-a demonstrat că se poate, în partida de la Bamberg, pierdută cu scorul de 84-81.

___

2. Să irosești un avantaj de 20 puncte, scor 56-36, în minutul 25, să te vezi egalat de două ori – o dată la epuizarea timpului regulamentar de joc, după care cu 1.9 secunde rămase de disputat din repriza suplimentară, dar să învingi cu un coș pe sirenă?

Zalrigis Kaunas a izbutit acest lucru în victoria de la Malaga, scor 85-83.

___

3. Să te numești Real Madrid și să începi un meci cu un parțial de 5-27, să încasezi 36 puncte în primul sfert, să termini cu 105 puncte primite și să suferi cel mai drastic eșec din istoria participărilor în Euroligă?

Baskonia Gasteiz ne-a arătat cum se face, profitând de problemele de efectiv din lotul madrilenilor, impunându-se cu scorul de 105-75.

___

4. Să fii deținătoarea trofeului și să lași impresia că ai sub control meciul din re-editarea finalei Euroligii, să te desprinzi la zece puncte și să pierzi?

Fenerbahce Dogus a cedat în meciul cu Olympiacos Pireu, scor 83-90.

5. Să fii una dintre cele mai puternice echipe ale Europei și să irosești un avantaj de 11 puncte în ultimele trei minute din timpul regulamentar?

A făcut-o Olympiacos Pireu în victoria de la Istanbul, scor 90-83, după o repriză de prelungiri.

___

6. Din postura de campioană în exercițiu a Spaniei să irosești un avantaj de 17 puncte, scor 62-45, consemnat în minutul 25 al partidei, pentru ca apoi să pierzi după două reprize de prelungiri?

Valencia Basket a făcut-o în compania ultimei clasate în ediția actuală și cea precedentă a Euroligii masculine, EA7 Milano. Rezultatul final a fost de 103-98.