Portland înscrie 84 de puncte în primele 24 minute ale unui meci din NBA

lillard

Portland TrailBlazers a triumfat pe terenul lui Denver Nuggets, scor 130-113, într-un meci desfășurat în cursul nopții de miercuri spre joi la Pepsi Center. Meciul a fost controlat cu autoritate de oaspeți.

Blazers s-au desprins la 39-28 în primul sfert, după care au câștigat sfertul al 2-lea cu 45-22, mărnd ecartul la peste 30 de puncte pe tabela de marcaj. De notat că Portland a înscris 84 de puncte în primele 24 minute de joc efectiv. În sfertul decisiv, Denver a limitat proporțiile eșecului câștigând cu 35-19 ultima perioadă de joc.

Statisticienii NBA au precizat la finalul meciului că recordul de puncte marcate de o echipă în prima jumătate a unui meci din NBA este deținut în continuare de Golden State, care a înscris 86 într-o partidă desfășurată pe 5 ianuarie 1986.

Damian Lillard a avut 27 puncte și 9 pase decisive, Robin Lopez a adăugat 19 puncte, alți patru jucători atingând sau depășind borna 12 în dreptul punctelor marcate pentru Blazers. De cealaltă parte, Ty Lawson a avut 32 puncte și 6 pase decisive.

În urma acestui rezultat, Portland ajunge la 6-3, în vreme ce Denver continuă suferința în debutul acestui sezon, având 1-6 la general.