Phoenix Galați s-a impus în confruntarea cu BC Mureș

Phoenix Galați a învins BC Mureș, scor 87-81, într-un meci contând pentru prima etapă a sezonului regulat din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2017/18. Partida s-a desfășurat la Sala Sporturilor Dunărea din Galați și a consemnat a 3-a victorie din tot atâtea partide oficiale suținute de formația moldoveană.

Oaspeții au marcat primele cinci puncte ale confruntării și s-au menținut în avantaj, cu câteva excepții, când Galațiul a reușit să egaleze la 12, 14 și 17. Amfitrionii au trecut pentru prima dată la conducere prin Cameron Rundles, scor 19-17, însă primul act s-a încheiat la egalitate, scor 19-19, după liberele lui Aleksandar Mladenovic.

Pe parcursul celui de-al 2-lea sfert, formația antrenată de Barnabas Szaszgaspar a reușit să se desprindă la zece puncte, scor 41-31, în minutul 17. Tony Gugino și Cătălin Petrișor au ajutat Phoenix să revină, repriza încheindu-se cu un parțial de 10-3 prin care gazdele au strâns la 41-44.

BC Mureș s-a menținut în avantaj pe tot parcursul celui de-al 3-lea sfert. Ardelenii au beneficiat de o prestație ofensivă de excepție din partea lui Deven Mitchell. Americanul avea 22 puncte marcatela capătul celui de-al 3-lea sfert. Phoenix a restabilit egalitatea la 62, însă același jucător al oaspeților a marcat cinci puncte pentru a duce Mureșul în avantaj, scor 67-64, cu zece minute înainte de final.

Cele două formații au mers cap la cap în sfertul 4. S-au consemnat cinci situații de egalitate, însă de fiecare dată Mureșul a trecut la conducere. Cameron Rundless (foto) a marcat pentru amfitrioni după intercepția lui Tony Gugino pentru a duce scorul la 80-78 în fvoarea acestora cu un minut și jumătate înainte de final. Același jucător a marcat un coș de trei puncte după un timp de odihnă cerut de BC Mureș, însă Mitchell a replicat cu un coș și fault. Rundles și-a completat debutul de vis în Liga Națională a României cu o nouă reușită din acțiune pentru a desprinde Galațiul la două posesii. Person și Mitchell au fost impreciși de la mare distanță la următoarea posesie, iar gazdele s-au impus la capătul unui meci deosebit de echilibrat, în care ardelenii au avut mai mult inițiativa pe tabela de marcaj.

Rundles a reușit 25 puncte, Marko Pavlovic a adăugat 21 puncte, 15 recuperări, Phillip Miller a izbutit 13 puncte, 4 pase decisive, Marcel White a încheiat cu 12 puncte, 3 intercepții, iar Tony Gugino a reușit 11 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive pentru învingători.

În replică, Deven Mitchell a reușit 29 puncte, 6 recuperări la primul său meci oficial pentru BC Mureș, Jonathan Person a adăugat 13 puncte, 7 pase decisive, Alin Borșa a terminat cu 11 puncte în 10 minute, iar Milivoje Mijovic a terminat cu 10 puncte, 7 recuperări pentru BC Mureș.

Antrenorul Florin Nini a optat să joacă în primul sfert cu Mihai Măciucă. În schimb, Barnabas Szaszgaspar l-a utilizat pe Norbert Steff. Românul U23 a fost de negăsit pe parchet și la acest meci în repriza secundă.

BC Mureș primește vizita Craiovei în etapa a 2-a, într-un meci care va deschide runda, în transmisiune directă la DigiSport. În schimb, Phoenix Galați primește vizita Politehnicii Iași.