OKC, Indiana și Clippers avansează după Meciul 7 în primul tur al playoff-ului NBA

Gazdele au confirmat așteptările, impunându-se în cele trei meciuri decisive disputate în cursul nopții de sâmbătă spre duminică în primul tur al playoff-ului NBA. Astfel, Indiana Pacers, Oklahoma City Thunder și Los Angeles Clippers au avansat în faza următoare a competiției.

Oklahoma City Thunder a depășit pe Memphis Grizzlies, scor 120-109, în Meciul 7 al seriei care a consemnat patru partide cu prelungiri. Oaspeții au marcat 36 de puncte în primul sfert, folosind o alcătuire cu patru jucători pe semicerc în condițiile suspendării lui Zach Randolph. OKC a replicar în următoarele 24 de minute, perioadă în care s-a consemnat un parțial de 67-45 cu care partida a fost decisă.

Kevin Durant, cel care – potrivit mass-media americane – va fi desemnat MVP al sezonului competițional actual, a avut 33 puncte și 8 recuperări, bifând 5/5 la aruncările din spatele semicercului pentru a încheia o serie în care a fost aspru criticat de către presa din Oklahoma City.

Russell Westbrook a adăugat 27 puncte, 176 pase decisive și 10 recuperări cu 7 posesii pierdute. În replică, Marc Gasol a totalizat 24 puncte, 6 pase decisive și 4 intercepții.

durantFoto: Ronald Martinez/Getty Images

Indiana Pacers au trecut cu scorul de 92-80, de Atlanta Hawks într-o serie ce s-a prelungit mai mult decât și-ar fi imaginat oricine. De fapt, echipa din Indianapolis a fost foarte aproape de eliminare în Meciul 6, pe care l-a câștigat în ultimele minute pe terenul Atlantei.

Paul George a ieșit la rampă cu 30 puncte și 11 recuperări într-un meci pe care Indiana l-a dominat copios la recuperare. În replică, Kyle Korver a avut 19 puncte pentru Atlanta.

În fine, dimineața zilei de duminică a consemnat victoria echipei Los Angeles Clippers, scor 126-121, în fața lui Golden State Warriors. De notat că cele 247 puncte s-au marcat în 48 minute de joc efectiv.

Oaspeții s-au desprins la zece puncte pe parcursul primului sfert și conduceau cu 64-56 după 24 minute de joc. Replica a venit în secvența a 3-a, când Golden State a înscris 20 de puncte, iar LA Clippers a bifat 31 pentru a se instala la conducere. Sfertul decisiv a început cu un parțial de 8-0 pentru Warriors, iar ultimele patru minute au consemnat patru schimbări la conducere și o egalitate. Totuși, Clippers au gestionat foarte bine finalul, marcând șase aruncări libere în ultimele 12 secunde, pentru a se impune.

Blake Griffin a avut 24 puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări, Chris Paul și Jamal Crawford au avut câte 22 puncte pentru învingători. De cealaltă paerte, Stephen Curry a totalizat 33 puncte, având 16/16 la linia de pedeapsă.

Astfel, cele trei serii se termină cu 4-3 la general. Duminică (04.05) sunt programate ultimele două serii din primul tur al playoff-ului. Dolce Sport ne oferă transmisiunea în direct a Meciului 7 dintre San Antonio Spurs și Dallas Mavericks. Partida demarează la orele 22:30.