Debut impresionant pentru deținătoarea trofeului în noua ediție a Euroligii

Deținătoarea trofeului în Euroliga masculină a deschis sezonul cu o prestație impresionantă. Intimidată de un public deosebit de ostil la Abdi Ipekci Arena din Istanbul, CSKA Moscova a oferit o mostră de baschet ofensiv, impunându-se în confruntarea cu Galatasaray Istanbul, scor 109-84.

Forța ofensivă a rușilor a fost vizibilă pe tot parcursul celor 40 minute de joc efectiv. CSKA a marcat în fiecare sfert între 24 și 30 puncte, echipa antrenată de către Dimitris Itoudis având capacitatea de a controla jocul în permanență.

hines

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 57-45, după ce arbitrii s-au văzut nevoiți să oprească jocul din cauza obiectelor aruncate pe teren din tribune. De altfel, Sinan Guler, component al echipei turcești a făcut apel la suporteri să înceteze cu această atitudine.

În debutul reprizei a 2-a, Galatasaray a reușit să ofere o replică solidă. Elevii lui Ergin Ataman au câștigat sfertul al 3-lea. De altfel, turcii au marcat 53 puncte între minutele 11-30, cu unul mai puțin decât adversarul. Finalul partidei a fost controlat de oaspeți. CSKA a realizat un parțial de 28-13 cu care nu a lăsat loc de interpretări.

Ex-sovieticii au avut 69% la aruncările de două puncte, au terminat cu 55% la trei puncte, unde au transformat 12 aruncări și au bifat 25 pase decisive. CSKA a avut 15 posesii pierdute și 4 intercepții, capitole la care există loc de mai bine în condițiile în care moscoviții au marcat 109 puncte în 40 minute de joc!

Nando De Colo a deschis sezonul cu 22 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, Milos Teodosic l-a secondat cu 20 puncte, 11 pase decisive, Aaron Jackson a bifat 16 puncte, Vitaly Fridzon a reușit 15 puncte, iar Kyle Hines a terminat cu 13 puncte și 7 recuperări pentru CSKA.

În replică, Sinan Guler a avut 16 puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări, Alex Tyus a contribuit cu 15 puncte, 5 recuperări, Austin Daye a bifat 12 puncte, iar Russ Smith și Emir Preldzic au terminat cu câte 11 puncte fiecare pentru Galatasaray.

A fost un meci ce a opus deținătoarea Euroligii și pe cea a EuroCup.