Cluj, Oradea și Craiova depășesc suta de puncte în meciurile etapei a 3-a din LNBM

Etapa a 3-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2017/18 a demarat cu trei meciuri în care formația învingătoare a depășit borna 100 în dreptul punctelor marcate. Pe parcursul primelor două etape nicio echipă nu a reușit să înscrie un număr de puncte alcătuit din trei cifre.

Runda a demarat la București, acolo unde Dinamo a primit vizita lui U-BT Cluj-Napoca. Rezultatul final a fost de 44-103. Jocul nu a avut istorie, liderii echipei campioane în acest meci fiind jucătorii autohtoni. Este vora despre Camil Berculescu cu 16 puncte marcate, Alex Olah cu 16 recuperări, 2 intercepții și tot atâtea capace, respectiv Nandor Kuti cu 24 minute și 2 intercepții.

Berculescu a totalizat 16 puncte, 6 recupeări, 4 pase decisive, Rolland Torok a adăugat 14 puncte, 6 recuperări, iar Justin Gray a terminat cu 11 puncte, 5 pase decisive pentru învingători. În replică, Amedeo Casale a reușit 12 puncte, 5 recuperări pentru Dinamo.

CSM CSU Oradea a primit vizita Politehnicii Iași. Rezultatul final a fost de 101-67. După o desprindere la 17-2 pentru bihoreni, urmată de un ușor reviriment al oaspeților, a urmat detașarea formației gazdă, scorul după 20 minute de joc fiind de 56-28. Diferența a trecut de 40 puncte, iar antrenorul Cristian Achim a oferit debutul în uniforma CSM-ului pentru Mihai Gavrilă, respectiv prima apariție în Liga Națională pentru Darius Meluț. Cel din urmă a marcat ultimul coș al gazdelor, unul primut cu ropote de aplauze, fiind reușita care a dus zestrea fostei campioane la peste 100 puncte marcate.

Nemanja Milosevic a totalizat 27 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții și un capac, Obie Trotter a adăugat 13 puncte, 5 recuperări, iar Arturas Valeika a totalizat 12 puncte, 5 recuperări pentru învingători. În replică, Michalis Liapis a totalizat 17 puncte, 2 intercepții, Reggie Keely Jr a adăugat 11 puncte, 5 recuperări, iar Andrei Calenic a terminat cu 10 puncte pentru ieșeni.

SCM Universitatea Craiova a dispus de Timba Timișoara cu scorul de 103-90. Partida a emarat impresionant pentru elevii lui Rami Hadar, care au marcat 35 puncte în primele zece minute de joc. Bănățenii au replicat, apropiindu-se la 55-46, după 20 minute de joc. Situația pe tabela de marcaj a fost controlată de către olteni, aceștia reușind să se impună la o diferență de 13 lungimi grație celor 41 puncte marcate după posesie pierdută de adversar. De notat că raportul posesiilor pierdute de fost de 10-27.

Goran Martinic a totalizat 30 puncte, 11 pase decisive, 3 intercepții pentru 37 la eficiență, iar Ivan Siriscevic a adăugat 26 puncte, 4 recuperări. Remarcabilă a fost prestația lui Radu Vîrnă, jucător evidențiază pentru a 2-a oară consecutiv într-un meci al Craiovei. Sportivul în vâtstă de 20 ani a totalizat 13 puncte și 5 pase decisive în 16 minute de joc cu procentaj de 83% la aruncările din acțiune. În replică, Tiegbe Bamba a reușit 15 puncte, 11 recuperări, iar Cameron Naylor a bifat 14 puncte. Alți cinci jucători de la Timba au atins sau depășit borna 10 la puncte marcate.