Cleveland este la un meci de finala NBA

Cleveland Cavaliers s-au desprins la 3-0 în finala Conferinței Est, disputată în compania lui Atlanta Hawks. Meciul 3 al seriei, desfășurat în cursul serii de duminică, a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei. Rezultatul final a fost de 114-111.

Hawks au jucat fără sniperul Kyle Korver, însă au început foarte bine partida și s-au menținut în avantaj pe tabela de marcaj în prima repriză. Pe parcursul sferturilor 3 și 4, Cavs au preluat inițiativa, însă Atlanta a revenit și a trecut din nou la conducere pe finalul timpului regulamentar de joc. Oaspeții au transformat un deficit de zece puncte, consemnat cu zece minute rămase de jucat din sfertul 4, într-un avantaj de patru puncte, în penultimul minut din timpul regulamentar.

Cleveland a trimis meciul în prelungiri după ce LeBron și Shumpert au împărțit câte două libere, iar Thompson a înscris ultimul coș din acțiune. Atlanta ar fi câștigat meciul dacă marca una din ultimele trei aruncări executate, două dintre ele chiar din apropierea coșului. Astfel, după 48 minute de joc scorul era de 104-104.

Jeff Teague a înscris cele șapte puncte ale echipei sale în repriza de prelungiri, incluzând o aruncare de pe semicerc prin care Atlanta au trecut în avanta la intrarea în ultimul minut din prelungiri. Replica a venit de la LeBron James, cu o triplă (ratase primele cinci încercări de pe semicerc), urmată de o reușită din apropierea coșului. Atlanta a avut două încercări de trei puncte, prin Shelvin Mack, dar niciuna nu a intrat, iar meciul s-a încheiat cu victorie la trei puncte diferență a gazdelor.

Iată ratările de la distanță ale Atlantei din finalul reprizei de prelungiri și momentul în care LeBron se prăbușește la podea:

James a avut 37 puncte, 18 recuperări, 13 pase decisive și 3 intercepții cu 6 posesii pierdute. El a bifat 8 recuperări ofensive și a terminat cu 37 aruncări din acțiune, resimțind dureri în mai multe părți ale corpului. JR Smith și Matthew Dellavedova au adăugat câte 17 puncte fiecare pentru învingători.

De cealaltă parte, Jeff Teague a avut 30 puncte, 7 recuperări, 3 intercepții, Paul Millsap a adăugat 22 puncte, 9 recuperări, iar Al Horford și Kent Bazemore au avut câte 14 puncte fiecare pentru Atlanta.

Cleveland a jucat pentru a 2-a oară fără Kyrie Irving, alături de mai vechii accidentați Kevin Love și Anderson Varejao. De cealaltă parte, Kyle Korver a absentat din cauza unei probleme medicale care i-a pus capăt sezonului. În plus, Al Horford a fost descalificat pentru o intervenție încadrată de arbitri în categoria faultului flrgrant 2, care se pedepsește cu eliminare.

Scorul general devine 3-0. Meciul 4 se dispută tot în Cleveland, iar dacă Atlanta nu reușește să-l câștige atunci seria se va încheia în număr minim de meciuri.