A 6-a victorie consecutivă pentru Steaua Roșie. Succese pentru Fener, PAO, Zalgiris și Galata!

Fenerbahce Istanbul și Steaua Roșie Belgrad au repurtat victorii importante, în deplasare, în deschiderea dublei etape din Euroliga masculină – ediția 2016/17. Galatasaray Istanbul, Zalgiris Kaunas și Panathinaikos Atena au obținut victorii din postură de gazde.

Fener s-a impus la Kazan, scor 86-81, într-un meci în care l-a limitat pe Keith Langford – principalul marcator al competiției – la 11 puncte marcate. Turcii au controlat jocul și au obținut o victorie importantă, în deplasare. Luigi Datome a totalizat 18 puncte, 4 recuperări, Bogdan Bogdanovic a terminat cu 16 puncte, 5 recuperări, iar Jan Vesely a bifat 15 puncte pentru învingători. În absența lui Ekpe Udoh, la Fenerbahce a debutat Anthony Bennett. Acesta nu a marcat în opt minute de joc.

Steaua Roșie a bifat a 6-a victorie consecutivă în Euroligă. Sârbii, având cel mai mic buget, cel mai tânăr lot de jucători și cel mai mic număr de străini, s-au impus pe terenul singurei echipe din competiție care nu are în componență niciun autohton, Baskonia. Rezultatul final a fost de 87-69. La pauză, Steaua Roșie conducea cu 50-27! Marko Simonovic a totalizat 23 puncte, 5 recuperări pentru învingători.

Zalgiris Kaunas a produs o surpriză, impunându-se în compania lui CSKA Moscova, scor 79-74. Echipa lui Sarunas Jasikevicius a reușit un parțial de 41-29 pe parcursul ultimelor 20 minute de joc pentru a-și apropia victoria. Kevin Pangos a totalizat 21 puncte și 4 pase decisive pentru baltici, care au avut o prestație excelentă preț de 30 minute în etapa anterioară, când au primit vizita lui Real Madrid. Milos Teodosic a lipsit de la campioana Europei.

Panathinaikos Atena a depășit pe FC Barcelona, scor 71-65. Este a 2-a victorie repurtată de către Xavi Pascual împotriva fostei sale echipe. Ioannis Bourousis a avut 14 puncte, 11 recuperări și 4 pase decisive în contul învingătorilor.

În fine, Galatasaray a spulberat pe Maccabi Tel-Aviv, scor 102-63. Jon Diebler a totalizat 21 puncte, cu 6/7 la aruncările de pe semicerc. Israelienii sunt în cădere liberă și se pare că după schimbarea mai multor antrenori, nici renunțarea la pivot (Maik Zirbes) nu are efectul dorit.

Miercuri (25.01) sunt programate trei meciuri în Euroligă, contând pentru etapa a 19-a. Programul acestora: